Неправда и скандал: Најдобрата македонска пливачка во неочекуван стрес!

Како што известува Пливачкиот клуб „Орион“ од Скопје на чело со првиот човек Јане Карајованов околу ваквата ситуација и скандалот кој се случи на Медитеранскиот КОМЕН Куп кој се одржа од 21-23.06.2019 во Бургас, Р. Бугарија.

Нивната членка Миа Блажевска Еминова заедно со нејзинито тренер Илија Стојановски беа единствени претставници на Македонија на овој натпревар и се соочија со можност на дисквалификација и предвремено напуштање на истиот поради испратен допис од поранешниот претседател Александар Маленко во кој се бара нивно дисквалификување поради наводно непочитување на кодексот на однесување пропишан од Федерацијата.

– Како информација, кодексот сите наши репрезентативци, пливачи и тренери го почитуваат, но на важечката Федерација која што има нов Претседател. Ние сме исклучително горди и среќни што Миа покрај сите овие стресови успеа да се бори за медал во двете трки.

Прочитајте и...  Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

За сета оваа неправда и скандал утре ќе бидат известени соодветните Институции, а воедно и нашата матична Светска и Европска федерација ФИНА и ЛЕН – се вели во соопштението на претседателот Јане Карајованов.

Воедно ги очекува Европско младинско, Светско сениорско и Светско младинско првенство на кои имаат свои членови кои имаат исполнето норми. Веруваат дека Националната пливачка федерација ќе ги заштити своите репрезентативци и дека без вакви или полоши стресови ќе поминат горенаведените натпревари.

– Воедно, благодариме за сета помош и вклученост на новиот Претседател, Александар Филипчев и потпретседателката на Федерацијата Маријана Кочовска кои успеаја да ги убедат домаќините и делегатот на натпреварот Миа да го заврши натпреварот – додава Карајованов.

Прочитајте и...  Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Прочитај повеќе

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 5 =

Прочитај повеќе

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат

Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Девојче почина на трибините на „Алијанц“ Арената во Минхен

Слободен печат

Вардар меле се пред себе, ја прекина серијата без пораз на Борец

Слободен печат