Tag : кодекс

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Казни и оставки за министрите и сите владини функцонери кои ќе го прекршат Кодексот за етичко однесување

„Со лесно да ни биде имплементацијата на Кодексот“, рече премиерот Зоран Заев, откако минстрите, го ставија својот потпис врз изјавата која ги содржи принципите на...
Вести Македонија

Министрите денеска ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Слободен печат
Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...
Вести Свет

ТикТок се придружува кон Кодексот на ЕУ против говорот на омраза

Слободен печат
ТикТок, една од најпопуларните социјални мрежи, најави дека се придружува кон Кодексот против нелегален говор на омраза на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел....
Некатегоризирано

Јанушев: Ќе пробаме да пристапиме кон секој еден гласач почитувајќи ги мерките за заштита

Слободен печат
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува фер и демократска кампања за претстојните предвремени парламентарни избори, и најавува кампања комплетно поинаква од оние што биле организирани досега. -Очекуваме фер...
Вести Македонија

Потпишан Кодекс за фер и демократски избори

Слободен печат
Претставници на политичките партии и коалиции на претстојните предвремени парламентарни избори на 15 јули во Државната изборна комисија (ДИК) потпишаа Кодекс за фер и демократски...
Вести Македонија

Поповски: Ќе се санкционираат функционерите кои нема да постапуваат согласно Етичкиот кодекс

Слободен печат
Со Етичкиот кодекс за членовите на Владата, за носителите на јавни функции именувани од неа и советниците носители на извршни функции, усвоен вчера на владина...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

Неправда и скандал: Најдобрата македонска пливачка во неочекуван стрес!

Коминовски Фидан
Како што известува Пливачкиот клуб „Орион“ од Скопје на чело со првиот човек Јане Карајованов околу ваквата ситуација и скандалот кој се случи на Медитеранскиот...
MacedonianAlbanian