Пливачката федерација го смени и името и Маленко

Александар Филипчев е нов претседател на Националната пливачка федерација (НПФ), додека Пливачката федерација на Македонија замина во историјата, со што продолжи трендот на менување на имињата на федерациите.

Поради потпишаниот „Преспански“ договор помеѓу Македонија и Грција, спортските федерации почнаа да ги менуваат имињата, и дел од нив го додадоа „Северна“, додека пливачите се одлучија за поинакво решение, Национална пливачка федерација.

Освен што го сменија името, пливачите го сменија и Александар Маленко кој беше претседател на Пливачката федерација на Македонија и на негово место доаѓа Александар Филипчев. Филипчев во вториот обид успеа да го „симне“ Маленко од челната позиција на Федерацијата откако минатиот месец, Централниот регистар одби ја ги прифати промените.

Прочитајте и...  Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Овој пат и во Централниот регистар е впишано новото име на Федерацијата но засега статусот е неактивен бидејќи е новорегистриран субјект  и нема поднесено годишна сметка/финансиски извештај за последната пресметковна година.

Прочитај повеќе

Како изгледа луксузната вила во која Нејмар се наоѓа во самоизолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Ла Лига продолжува во јули пред празни трибини

Слободен печат

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат