Пливачката федерација го смени и името и Маленко - Слободен печат

Пливачката федерација го смени и името и Маленко

Александар Филипчев е нов претседател на Националната пливачка федерација (НПФ), додека Пливачката федерација на Македонија замина во историјата, со што продолжи трендот на менување на имињата на федерациите.

Поради потпишаниот „Преспански“ договор помеѓу Македонија и Грција, спортските федерации почнаа да ги менуваат имињата, и дел од нив го додадоа „Северна“, додека пливачите се одлучија за поинакво решение, Национална пливачка федерација.

Освен што го сменија името, пливачите го сменија и Александар Маленко кој беше претседател на Пливачката федерација на Македонија и на негово место доаѓа Александар Филипчев. Филипчев во вториот обид успеа да го „симне“ Маленко од челната позиција на Федерацијата откако минатиот месец, Централниот регистар одби ја ги прифати промените.

Овој пат и во Централниот регистар е впишано новото име на Федерацијата но засега статусот е неактивен бидејќи е новорегистриран субјект  и нема поднесено годишна сметка/финансиски извештај за последната пресметковна година.

Прочитај повеќе

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар

15 + fifteen =

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат