Филипчев: Маленко користи лажни печати, чекаме потврда на генералиите од ФИНА - Слободен печат

Филипчев: Маленко користи лажни печати, чекаме потврда на генералиите од ФИНА

Новиот претседател на Националната пливачка федерација како што е новото име, Александар Филипчев, денеска на прес конференција ги презентираше сите активности и проблеми како и планот за работа на новото раководство.

Во врска со досегашните збиднувања веќе е познато тоа дека настанати се нови промени во името на федерацијата, Статутот на федерација и во составот на раководството. Не се работи за двојна федерација или паралелна федерација.

Во понеделникот беше објавено дека најдобрата македонска пливачка Миа Блажевска Еминова заедно со нејзиниот тренер Илија Стојановски се соочија со можност за шокантна дисквалификација и предвремено напуштање на Медитеранскиот КОМЕН Куп во Бургас.

facebook.com/National-Swimming-Federation-Национална-пливачка-федерација

ФИНА моментно е во заблуда, според тренерот на Миа, поради лажните ставови на Маленко, со одлуки, безглаво беше оштетена нашата пливачка за неосвојување на медал, но задоволни се и од овој резултат, со надеж за подиум во големите натпреварувања.

Претходниот прв човек на федерацијата, Александар Маленко поради наводно непочитување на кодексот на однесување пропишан од Федерацијата побарал нивно дисквалификување.

За „Слободен печат“ претходно говореше и претседателот на Пливачкиот и ватерполо клуб „Орион“ – Скопје, Јане Карајованов кој вели дека ќе се известат ФИНА и ЛЕН за овој случај и сите релевантни институации во земјата.

Се додека ФИНА и ЛЕН поради бирократија не го менуваат Маленко од нивниот сајт, ќе останат под знак прашалник наредните настапи на македонските пливачи.

– Напоменуваме дека проблеми во пријавување на пливачи и вреднување на резултатите веќе нема да има. Секогаш Македонија ќе ја претставуваат најдобрите пливачи, а не како до сега проблеми со пријавите на Марко Блажевски (Светско првенство) со докажен резултат од Бања Лука, Евгениј Поп Ацев како и сите останати проблеми поврзани со учество на големи натпреварувања – изјави претседалот на националната пливачка федерација, Филипчев на денешната прес конференција во кафе АТК премиум клубот во склоп на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ – Скопје.

Слободен печат

Се наидува на проблеми со старото раководство на чело со Маленко меѓу користење на печати кои не постојат, лажирање во одлуките, лажно претставување, суспендирање на пливачи.

Раководството на сегашната федерација за прва цел ќе има деблокирање на сметката на федерација која има долг од 300 илјади евра.

– Во целост ќе се следи исполнување на програмата, настап на Европско младинско првенство во Казањ, Русија, настап на СП во Јужна Кореја, настап на младинско ЕП во далечинско пливање. Настан на младински Олимписки фестивал во Баку, како и Охридскиот маратон од светскиот куп на 10 километри – додаваат од федерацијата.

facebook.com/pvkorionskopje/

Маленко се обвинува и за голема штета на федерацијата со давање на реверс на системот за електронско мерење на лице од Нови Сад. Како што најавува Филипчев за националното првенство наредниот викенд, федерацијата има обврска да плати 1.000 евра за закуп за мерачи на време, а веќе поседува таква опрема како електроника, семафор, техничка обработка на податоци.

Минатиот четврток во 17:00 часот беше доставена цела документација до ФИНА и ЛЕН на новата пливачка федерација предводена од Филипчев и секој момент се чека прифаќање на нивните генералии.

Претседателот на НПФ очекува од ФИНА во најскоро време да го признае новото раководство и да воспостави комуникација, со оглед на пратената документација, за која Филипчев вели дека е потврда за легалноста на неговиот избор.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

ten − 4 =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат