ФИНА и ЛЕН поради бирократија не го менуваат Маленко! - Слободен печат

ФИНА и ЛЕН поради бирократија не го менуваат Маленко!

Во текот на вчерашниот ден веќе беше објавено дека Миа заедно со нејзиниот тренер Илија Стојановски се соочија со можност за дисквалификација и предвремено напуштање на Медитеранскиот КОМЕН Куп во Бургас.

Александар Маленко поради наводно непочитување на кодексот на однесување пропишан од Федерацијата побарал нивно дисквалификување. Од претходно веќе е познато дека нашата пливачка федерација има нов претседател.

Ексклузивно за „Слободен печат“ говореше претседателот на Пливачкиот и ватерполо клуб „Орион“ – Скопје, Јане Карајованов.

– Нормално дека ќе се известат ФИНА и ЛЕН. Ние како клуб ќе ги информираме сите релевантни институации тука во Македонија. А додека ФИНА и ЛЕН ќе бидат известени од страна на федерацијата. Денеска е последен ден за пријавување на пливачи за младинското Европско првенство во Казањ, каде што исто така треба да настапи и Миа. После тоа, имаме двајца пливачи од „Орион“ кои се дел од репрезентацијата за СП во Јужна Кореја. И сето тоа е сега под знак прашалник, бидејќи ФИНА и ЛЕН поради бирократија не го менуваат Маленко од нивниот сајт – ни изјави Карајованов.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф

За во вторник (25 јуни) е закажана прес конференција на Пливачката федерација во 11:00 часот каде што се очекува јавноста да биде уште подобро информирана околу ваквиот неочекува и шокантен настан.

Прочитај повеќе

Леброн во солзи поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Шекил шокиран од смртта на Брајант

Слободен печат

Кошаркарите не играа 24 секунди во чест на Брајант (ВИДЕО)

Слободен печат

Фановите се собираат пред „Стејплс“ центарот, никој не верува што се случи

Слободен печат

Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Зоран Спасоски

Покрај Брајант, меѓу загинатите е и неговата ќерка Џиџи

Слободен печат

Остави Коментар

thirteen − five =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Светот се простува од Брајант со емотивни пораки

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат

Дербито на Рим без победник (ВИДЕО)

Слободен печат