НОВ СТРЕС: После Миа Блажевска, Маленко „удри“ и по Стојановски! - Слободен печат

НОВ СТРЕС: После Миа Блажевска, Маленко „удри“ и по Стојановски!

Претходно објавивме дека Александар Маленко испратил допис до Српската пливачка федерација во кој бара да не се дозволи настап на македонските пливачи во Лесковац кои доаѓаат од клубовите кои не се регистрирани во неговата федерација.

Националната пливачка федерација предводена од Александар Филипчев објавија дека Андреј Стојановски на Медитеранскиот Куп КОМЕН на отворени води за пливачи родени 2004/2005 во Ларнака (Кипар), нашиот репрезентативец го освои одличното шесто место во конкуренција на пливачи од Шпанија, Италија, Изарел, Малта и Кипар. Томи Стефановски во категоријата Мастерс (44-49 години) на трката од 2,5 километри го освои првото место.

Резултатот на Стојановски нема да биде вреднуван како официјално време, поради постапките кои ги прави Маленко и „удира“ по децата кои ја претставуваат Македонија на меѓународен план.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

Тој ќе им забрани на пливачите во машка и женска конкуренција да пливаат, доколку не се следат прописите за учество на меѓународните натпреварувања.

Ист ваков проблем имаше и најдобрата македонска пливачка Миа Блажевска на „Комен купот“ во Бургас, Бугарија, односно тогаш Маленко бараше нејзина дисквалификација.

Дефинитивно ситуацијата во македонското пливање излегува „надвор од контрола“, време е институциите да ги преземат работите во свои раце, да не трпат штета нашите пливачки надежи.

Претседателот на вистинската Национална пливачка федерација, Александар Филипчев пред јавноста рече дека е испратена кривична пријава за Маленко, дека се користи со лажни печати, дека пливачките клубови во април на регуларно вонредно собрание донесоа одлука за промена на претседателот.

Прочитајте и...  „Балистите“ ќе навиваат против Македонија на 26 март во баражот од Лигата на нации

Прочитај повеќе

„Засекогаш Коби“: Бура од емоции на „Сан Сиро“! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Бруно Фернандеш доаѓа во Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Димитријевиќ блеска во Еврокупот, асистира без гледање! (ВИДЕО)

Слободен печат

И Италијанците се чудат, каде си Несторовски?

Слободен печат

Солскјер потврди: Алексис се враќа во Манчестер јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораката на Ѓоковиќ што ја напиша на камерата во чест на Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen − 5 =

Прочитај повеќе

Глишиќ ќе ги брани боите на Шкупи! (ФОТО)

Слободен печат

Скандинавците „хит“ во зимскиот преоден рок 2020! (ФОТО)

Слободен печат

Елмас добива нова конкуренција: Наполи го потпиша Политано

Слободен печат

Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

Слободен печат

„Најки“ ги повлече производите со името на Брајант

Слободен печат

Ериксен и официјално нов фудбалер на Интер

Слободен печат