18 C
Скопје

Мет Гала: Потврдено одржувањето на најпрестижниот моден настан во 2021 година

Официјално е потврдено, овогодинешната Мет Гала, најпрестижното модно случување, сепак ќе биде одржано, и покрај пандемијата на коронавирусот.

Големиот моден настан досега секоја година беше одржуван на 4-ти мај во Музејот на модерната уметност во Њујорк, уште од 2005 година кога организаторка на овој престижен моден настан стана Ана Винтур, главната и одговорна уредничка на магазинот „Vogue“. Минатата година за првпат овој спектакуларен настан беше откажан, а оваа година тој само е одложен за 13 септември.

Домаќини на овој престижен настан ќе бидат младите ѕвезди – актерот Тимори Каламет, пејачката Били Ајлиш, поетесата Аманда Горман и тенисерката Наоми Осака.

Називот на овогодишнешната церемонија ќе биде „In America: A Lexicon of Fashion“, а ќе биде значително помал и поинтимен во однос на претходните години. Дрес кодот е веќе одреден, а тоа е „Американската независност“.

Поврзани вести

Дали сум бремена? Седум главни разлики меѓу рана бременост и ПМС

Слободен Печат

Шварценегер ја откри вртоглавата сума што ја добил за еден збор во „Терминатор“!

Слободен печат

Предлог за денешниот ручек: Пилешко со зеленчук

Слободен Печат

Маја Велкова, убавото лице на градот: Можеби бев единствената жена со посебни потреби која менаџираше салон

Мими Стојановска

ФОТО: Пејачката отишла на смалување на желудникот, па покажала шокантни фотографии од исекотини и модринки по телото

Слободен печат

ВИДЕО: Васил Гарванлиев имаше одлична прва проба на евровизиската сцена во Ротердам

Слободен печат

Остави Коментар