-4 C
Скопје

ФОТО: Како денес изгледа синот на Јасна и Бранко Црвенковски?

За децата на поранешниот премиер и претседател на Република Македонија се познати малку нешта. Бранко Црвенковски, поранешниот лидер на политичката партија СДСМ, заедно со сопругата Јасна Црвенковска има две деца, синот Љупчо и ќерката Марија.

Тогашниот премиер и претседателски кандидат, Бранко Црвенковски со сопругата Јасна Црвенковска го напуштаат гласачкото место / 14 април 2004 / Фото: EPA/GEORGI LICOVSKI

Малку работи и се познати на јавноста за синот Љупчо, а за ќерката Марија не е познато речиси ништо.

Бранко Црвенковски со сопругата Јасна Црвенковска / Фото: EPA/GEORGI LICOVSKI

Љупчо Црвенковски не се експонира во јавноста, не гради политичка кариера како неговиот татко, а и социјалните мрежи ретко ги користи. Тој има дипломирано на Економскиот факултет на државниот универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Љупчо во јавноста се има појавено само неколку пати, од кои еднаш како поддршка на својот татко на 24 декември, црниот понеделник, каде заедно со својот татко застана во првите борбени редови, пред Собранието од каде насилно беа исфрлени пратениците од опозицијата и новинарите. Тоа беше негово прво појавување во јавност, а подоцна продолжи да се појавува и на протестите што ги организираше опозицискиот СДСМ пред седиштето на владејачката партија, пред Сител телевизија и пред јавниот сервис МТВ.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Дуетот на Лејди Гага и Аријана Гранде прогласен за песна на годината
24 декември 2012, „Црниот понеделник“: Бранко Црвенковски и неговиот син Љупчо (најдесно) / EPA/NAKE BATEV

„Подготвен сум на ист начин, како на 24 декември, 2012 година заедно со син ми да бидам во првите редови“, го спомна во 2015. година Бранко Црвенковски синот Љупчо, во отворено писмо до јавноста.

Љупчо Црвенковски своевремено беше ставен на тапет на провладините медиуми на тогашната власт, дека за време на митинг на СДСМ во Штип наводно започнал тепачка, при што беше покрената и кривична пријава против него.

Тие што го познаваат, велат дека Љупчо е скромно, мирно и повлечено момче кое „не сака да се експонира“.

Фото: Фејсбук
Фото: Фејсбук
Фото: Фејсбук

 

Поврзани вести

Виц на денот: Ковид-19

Слободен печат

Се породи пред пет месеци, а веќе сака пак да забремени: Софи Тарнер сака големо семејство

Слободен печат

Бекута им одржа лекција на колегите: Можеби ќе останеме без пари, но настапите не се повредни од ниту еден живот!

Слободен печат

Детален месечен хороскоп за декември за Вага, Скорпија и Стрелец: Пред вас е убава иднина

Слободен печат

ВИДЕО: Ја има ЈК во природна големина! Ѕирнете во собата на фан на Карлеуша

Слободен печат

ФОТО: По гласините за врската со винарот Северина се огласи и откри кој ѝ го чува грбот

Слободен печат

Остави Коментар