ФИА ја одби жалбата на Ферари

Германскиот возач е казнет со додавање на пет секунди поради грешката која ја направи и небезбедното враќање на патеката, што значеше и победа за Луис Хамилтон во седмата Ф1 трка сезонава.

Од Ферари ги подготвија сите видео материјали со цел да докажат дека Фетел реагирал според правилата. Но, ФИА не размислува така.

До комисијата беше испратена видео анализа после трката, коментар на Карун Чандхок за „Скај Спорт“, видео за од кацигата на Фетек, сведочење на самиот возач…

Состанокот на претставниците на Ферари и ФИА беше одржан в петок во Франција. Врховното тело одлучи дека нема „позначајни или релевантни елементи кои би ја промениле одлуката“.

Прочитајте и...  Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Тоа значи дека Ферари уште чека на својата прва победа во 2019 година. Кај возачите води дуото на Мерцедес, Хамилтон (162) и Ботас (133 бодови), трет е Фетел (100). Кај конструкторите Мерцедес (295) е пред Ферари (172).

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат

Најубавата борачка во УФЦ тренира и готви скроз гола (ФОТО)

Слободен печат

Брутален одговор на Рамос на шегата на Ајакс (ФОТО)

Слободен печат

Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Слободен печат

Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Слободен печат