Tag : жалба

Вести Македонија

Врховен ја одби жалбата на Вангеловски

Слободен печат
Жалбениот совет при Врховниот суд на Република Северна Македонија ја одби како неоснована жалбата од поранешниот претседател – судија Јово Вангеловски, поднесена против одлуката на...
Вести Македонија Слајдер

Апелација ја одби жалбата Јанева да се брани на слобода

Слободен печат
Апелацискиот суд ја одби жалба на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, да се брани на слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева,...
Слајдер Хроника

ОЈО ќе распише национална потерница по Теофиловски, доколку судија на претходна постапка му одреди притвор

Слободен печат
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најавува жалба по денешните решенија на судијата на претходна постапка за осумте лица осомничени за...
Вести Македонија

Советот за етика ја отфрли жалбата на Хелсиншки комитет против „Слободен печат“ како неоснована

Слободен печат
Советот за етика во медиумите ја отфрли жалбата на Хелсиншки комитет против „Слободен печат“, како неоснована, информираат од СЕММ. Советот за етика заклучил дека текстот...
Вести Регион

Казна за ексдиректорот на најголемата термоелектрана во Словенија: Осуден условно на 10 месеци затвор

Слободен печат
Основниот суд во Целје го осуди на условна казна од 10 месеци затвор, поранешниот директор на термоелектраната „Шоштањ” Урош Ротник. Судијата го прогласи за виновен...
Еспресо Шоу биз

Северина подготви жалба на пресудата: Судот не го праша детето

Слободен печат
Адвокатскиот тим на пејачката Северина Којиќ (47) поднесе две жалби на пресудата на загребскиот Општински граѓански суд, пренесуваат хрватските медиуми. Адвокатите поднесоа и барање за...
Вести Македонија

ОЈО со жалба против одлуката за замена на мерките за обезбедување во предметот „Ласкарци”

Слободен печат
Oсновното јавно обвинителство Скопје вложи жалба на Решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое мерката притвор за две лица обвинети во...
Спорт Фудбал

Манчестер сити ќе го исфрлат од Лигата на шампионите!?

Слободен печат
Како што пренесуваат англиските медиуми, Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана ја одби жалбата на Манчестер сити и сега на „граѓаните“ им се заканува...
Вести Хроника

Апелација одлучува по нова жалба од Катица Јанева

МИА Агенција
Апелацискиот суд Скопје одлучува по нова жалба за одбиената гаранција на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева за укинување на притворот или за замена со...
Вести Македонија

Јанева останува во затвор, откако жалбата и беше одбиена

Слободен печат
Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за определениот 30-дневен притвор, потврдија од скопскиот кривичен суд за...