Tag : жалба

Вести Регион Слајдер

ХДЗ за случајот „Фими Медиа“: Не прифаќаме колективна одговорност, ќе поднесеме жалба на судската пресуда

Слободен печат
Владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) соопшти дека не прифаќа колективна одговорност по повод денешната пресуда на Жупанискиот суд во Загреб, со која на партијата и...
Вести Свет

Шпанија: Регионалната Влада во Мадрид ја обжали одлуката за нов карантин на главниот град

Слободен печат
Регионалната Влада на Мадрид поднесе жалба против одлуката за делумна блокада на шпанскиот главен град на неколку часа пред рокот за воведување на нови рестриктивни...
Вести Македонија Слајдер

ССМ: Жалбата на Митревски е одбиена, уписот на Димовски за претседател е легитимен

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска соопшти дека жалбата на поранешниот претседател, Живко Митревски за упис во Централниот регистар е одбиена како неоснована. Со...
Вести Македонија Слајдер

ОЈО Скопје ја обжали условната пресуда за сообраќајката кај Млечен и предлага затвор за обвинетиот

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд Скопје денеска вложи жалба на изречената првостепена пресуда на Основниот кривичен суд Скопје со која обвинетиот за сообраќајната...
Вести Македонија Слајдер

СЕММ ја отфрли жалбата на Ангела Илиевска за текст објавен на Слободен печат

Слободен печат
Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), на седницата одржана на 18 јуни 2020 година, врз основа на примена жалбa...
Некатегоризирано

ОЈО Скопје поднесе жалба за пресудата против една од обвинетите во случајот со Тамара Димовска

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе жалба на пресудата на Основниот кривичен суд Скопје против една од обвинетите во случајот со лекувањето на девојчето Тамара Димовска...
Вести Македонија

ДОМ: Итна жалба на пресудата за Иловица!

Слободен печат
Зелената партија ДОМ ги повикува Министерството за економија и Државниот правобранител, во рок од 15 дена по завршувањето на вонредната состојба, да поднесат аргументирана жалба...
Вести Македонија Слајдер

Адвокатите на Јанева и Боки-13 најавија жалби за пресудата

Слободен печат
Сашо Дуковски, адвокатот на првоосудениот во аферата „Рекет“ Бојан Јовановски пресудата ја оцени како брутална и очекува. – Знаевме дека ќе биде ваква брутална казна....
Вести Македонија

Врховен ја одби жалбата на Вангеловски

Слободен печат
Жалбениот совет при Врховниот суд на Република Северна Македонија ја одби како неоснована жалбата од поранешниот претседател – судија Јово Вангеловски, поднесена против одлуката на...
Вести Македонија Слајдер

Апелација ја одби жалбата Јанева да се брани на слобода

Слободен печат
Апелацискиот суд ја одби жалба на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, да се брани на слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева,...
MacedonianAlbanianBulgarian