Бранувањата во пливањето продолжуваат во судските сали! - Слободен печат

Бранувањата во пливањето продолжуваат во судските сали!

Бранувањата во македонското пливање продолжуваат, а битката набрзо ќе се пресели во судските сали. Александар Филипчев, претседателот на Националната пливачка федерација, во јули годинава поднесе кривична пријава против Александар Маленко за измама и злоупотреба.

Деновиве конечно е процесуирана тужбата и се очекува во најскоро време да биде закажано судското рочиште.

– По налог на Основното јавно обвинителство, секторот за економски и компјутерски криминал ни побара комплетната документација која е во прилог на тужбата. Ние доставивме сè што имаме и сега очекуваме во најскоро време да биде закажано судското рочиште за тужбата која е поднесена уште во јули годинава – вели Александар Филипчев, претседателот на НПФ.

Клубовите незадоволни од работата на Маленко, на вонредно собрание го сменија од претседателската функција и исто така го сменија и името на федерацијата, Национална пливачка федерација. Измените беа заведени во Централниот регистар и е прифатен Александар Филипчев за нов претседател на НПФ. Од друга страна, Маленко иако не е заведен во Централниот регистар остана да се претставува како претседател на Пливачката федерација на Македонија (ПФСМ) која во Светската пливачка федерација (ФИНА) се уште го признава Маленко како предводник на Македонското пливање. Во НПФ очекуваат наскоро да пристигне инспекција од ФИНА која би ставила крај на бранувањата во македонското пливање.

Прочитајте и...  Продолжува ЛШ: Ливерпул го освојува Мадрид, „светци“ против „милионери“!

– Ние за промените во Федерацијата дури три пати го известивме Македонскиот олимписки комитет и притоа приложивме и печати и записници за да се изврши промената на претседателската функција но тоа сè уште не е сторено. Овие денови разговаравме со извршниот директор на ФИНА, Корнел Маркулеску и ни е најавено дека наскоро ќе дојде инспекција – потенцира Филипчев.

Маленко изминатиот викенд им приреди шок на младите пливачи кои настапија на турнирот во Лесковац, Србија, со испраќањето на допис со Пливачката федерација на Србија (ПСС) да не им се дозволи на пливачите и пливачките од Македонија да настапат. Тоа негово барање беше одбиено, но истата судбина не ја доживеа Андреј Стојановски на кого не му беше признаено шестото место на Комен Купот на отворени води кој се одржа во Кипар. Исто така и забрани и на талентираната млада пливачка Миа Блажевска да настапи на Комен Купот во Бургас.

Прочитајте и...  Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

17 − седум =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат