Tag : дарко каевски

Останатo Спорт

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат
„Мавровски меморијал“ е спортска манифестација која го промовира едно од најубавите туристички атракции, Маврово. Натпреварот се одржува во спомен на 38. градители на електро системот...
Вести Скопје Слајдер

Првите шест базени од проектот на владата ќе бидат готови за една и пол година, другите ќе почекаат

Во училишниот двор на ОУ „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во Ѓорче Петров, почна да се гради базент, кој е во програмата на Владата за изградба...
Останатo Спорт

Каевски: Не смееме да ги заборавиме спортистите

Зоран Спасоски
Спортот пред десетина дена доживеа потрес откако од Македонскиот олимписки комитет (МОК) алармантно објави дека се заканува „суспензија“ на спортот во нашата држава. Причината за...
Останатo Спорт

Бранувањата во пливањето продолжуваат во судските сали!

Зоран Спасоски
Бранувањата во македонското пливање продолжуваат, а битката набрзо ќе се пресели во судските сали. Александар Филипчев, претседателот на Националната пливачка федерација, во јули годинава поднесе...
Останатo Спорт

Фрчеа искри помеѓу ОКСМ и АМС: Жешка дебата за Меморандумот и Законот за спорт

Благоја Георгиевски
Жешка дебата помеѓу раководството на Олимпискиот комитет на Северна Македонија (ОКСМ) и Агенцијата за млади и спорт (АМС) предизвика Меморандумот за автономија на олимиското и...
Останатo Спорт

Ќе ни донесе ли борењето нов олимписки медал?

Слободен печат
По повод освојувањето на бронзен медал на Светското првенство во борење и освојувањето норма за Летните Олимписки игри Токио 2020, во просториите на Агенцијата за...
Останатo Спорт

Започна 28 мото рели „Македонија – Независност 2019“! (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
28 по ред традиционално мото рели „Македонија независност 2019“ започна од 10.00 часот во пред Триумфалната капија во Скопје. Како една од најстарите спортски манифестации,...
Останатo Спорт

Соопштени добитниците на државната награда „8 Септември“

Слободен печат
Државната наградата „8 Септември”, со која се оддава признание на спортисти, тренери и спортски работници за остварувања во областа на спортот, беше најавена во Агенцијата...
Останатo Спорт

Репрезентации од светскиот врв на одбојката на турнирот „Чајка“

Слободен печат
Имено, турнирот ќе биде организиран во насока на подобрување на условите на одбојкарската федерација со обезбедување на три силни репрезентации, гости на турнирот. На прес...
Останатo Спорт

Во Крушево по третпат „ФИС Ролер ски куп Тоше Проески“

МИА Агенција
– АМС заеднички со СФМ за многу краток период успеаја да го издигнат ,,ФИС Ролер ски куп Тоше Проески” на ниво со останатите меѓународни манифестации...