4 знаци кои ќе ви покажат дека консумирате премногу сол

Преголемиот внес на сол лошо влијае на здравјето на нашето срце и крвните садови, а една од последиците е и зголемен крвен притисок.

Овие знаци покажуваат дека внесувате премногу сол во вашиот организам.

1. Имате проблеми со бубрезите. Натриумот влијае и на функцијата на бубрезите, а преголемата количина на сол и натриум предизвикува создавање на бубрежни камења. Експертите велат дека личностите кои имаат проблеми со бубрезите треба да го ограничат внесот на сол на максимум една мала лажичка дневно, а зависно од тежината на здравствените проблеми, количината би требало да биде уште помала.

2. Одеднаш се чувствувате подуено и потечено. Само еден ден претерување со внесот на сол може да предизвика оток кај луѓето кои имаат забавен организам или здравствени проблеми. Отокот настанува поради акумулација на течностите, а него може да го предизвика големиот внес на натриум кој се наоѓа во солта.

Прочитајте и...  Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

3. Често сте жедни. Храната со висок процент на натриум (чипс, сосови, пица и слично) ќе влијае врз балансот во вашиот организам и ќе ве направи жедни. Кога јадете вакви намирници обидете се да испиете што повеќе вода за на вашиот организам да му го дадете она по кое копнее во тој момент – течност. Ако чувството на жед е ненаситно, тогаш побарајте совет од доктор бидејќи тоа е еден од тивките симптоми на дијабетес.

4. Имате висок притисок. Преголемиот внес на сол лошо влијае на здравјето на нашето срце и крвните садови, а една од последиците е и зголемен крвен притисок.

Совет: Експертите велат дека дневно не би смееле да внесуваме повеќе од 5 грама сол (количина која ја собира во една чајна лажица), а внесот на натриум не би смеел да изнесува повеќе од 2 грама. Кога го солите јадењето, правете го тоа со прсти, а не со соларник бидејќи така полесно ќе ја контролирате количината која ќе ја додадете во храната.

Прочитајте и...  Кралицата Елизабета ѝ го честита роденденот на Меган Маркл

Прочитај повеќе

Хороскоп за 5 август: Стрелци се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете што објави: Џеј Ло ја покажа спалната соба и доби 1,2 милиони лајкови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Слободен Печат

Од нејзиното мешање ќе ви се заврти во глава: Погледнете како танцува најзгодната српска пејачка и тоа на плажа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски