Tag : проблеми

Вести Скопје

Град Скопје поддржа подготовка на студии за идентификување на проблемите во функционирањето на градот

слободен печат
Во Скопје живее една третина од населението во земјата и големите дневни миграции од другите делови на земјата секојдневно го зголемуваат бројот на луѓе во...
Вести Свет

Работењето од дома ја отежнува работата на телекомуникациските оператори во Европа

Слободен печат
Откако голем дел од европските земји прибегнаа кон применување на мерки за спречување на ширењето на корона вирусот, меѓу кои и работење од дома, милионите...
Вести Економија Слајдер

Странските експерти не можат со месеци да добијат работна виза, дури и се одбивани

Слободен печат
Во нашата земја странските експерти се соочуваат со големи проблеми при добивањето на работна виза во Македонија, за која чекаат и по неколку месеци, но...
Вести Економија

Сушата ги стави на мака земјоделците и комуналните претпријатија на истокот

МИА
Празните акумулации и ниските водостои на реките во источниот регион ги мачат земјоделците, но и комуналните претпријатија. Минималните врнежи од дожд и снег во овој...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(АНКЕТА) Граѓаните се жалат: За пасош ми велат дека треба да чекам два месеци

Слободен печат
Деновиве во јавноста е многу актуелна темата околу вадењето на лични документи, особено пасоши. Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев информира дека на располагање имаат...
Вести Македонија Слајдер

Чулев: Остануваат проблемите со пасошите (ВИДЕО)

Слободен печат
На денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Наќе Чулев изјави дека проблемот во врска со патните исправи останува и понатаму. – Проблемот со патните исправи...
Вести Економија

„Дојче веле“: „Гаспром“ во проблеми поради коронавирусот

Слободен печат
Руската компанија „Гаспром“, најголемиот светски снабдувач со гас бележи пад на производството од шест отсто, а извозот е паднат за околу четвртина. Истовремено паднаа и...
Вести Свет

Хамнеи: Американските санкции за Иран се криминален акт

Слободен печат
Иранскиот Врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, американските санкции кон неговата земја ги нарече “криминален акт”, пренесоа британските медиуми. Зборувајќи денеска на националната телевизија Хамнеи...
Забава Магазин

Постои едноставен начин за борба со проблемите

Слободен печат
Не смеете со проблемите да лежите, седите, стоите, комуницирате. Посебно не да лежите! Ако сте со проблеми, ќе облечете патики, тренерки, ставате капа- тогаш проблемите...
Забава Магазин

Денес е една од најбараните светски манекенки, а пред 10 години се мачела со алкохолот (ФОТО)

Слободен печат
Шведската манекенка Елса Хоск важи за една од најбараните манекенки во светот, меѓутоа, во минатото се борела со еден порок. Имено, русокосата убавица имала проблеми...