13 C
Скопје

Tag : проблеми

Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

7 намирници за среќа: Доколку ги консумирате редовно, во вашиот мозок нема да има место за меланхолија!

Слободен печат
Се започнува од стомакот: и сраќата и тагата, и болеста и љубовта… Во телото на секој од нас постојат четири хормони кои се нарекуваат „квартет...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Џесика Алба проговори за здравствените проблеми: „До 11 години јас веќе бев на 5 операции“

Слободен печат
Актерката Џесика Алба плени со својот изглед каде и да се појави, а малкумина знаат каква приказна крие оваа дама. Имено, таа призна дека во...
Вести Свет Слајдер

УНЕСКО: Дури 584 милиони деца со проблеми со читање, затворање на училиштата поради ковид-19 води кон генерациска катастрофа

Слободен печат
УНЕСКО денеска предупреди дека 20 отсто повеќе ученици во светот во 2020 година не ги стекнале основните вештини за читање, што се очекувани за нивната...
Вести Македонија Слајдер

Истражување со поддршка на ЕУ: Најголем дел од средношколците и пола од студентите се гледаат надвор од Македонија

Слободен печат
Невработеност, проблеми со слобода на изразување, недоверба во опкружувањето и институциите, недоверба во политичките партии како и емиграција, се само дел од проблемите со кои...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Хороскопски знаци кои ги очекува навистина тежок јануари – Дали и вие сте меѓу нив?

Слободен печат
Наближува и крајот на годината, а со него доаѓаат и нови предизвици, односно новата година. Некои хороскопски знаци нема да почувствуваат големи промени, но кај...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Препораки од психолози: Со реорганизација на секојдневието и навиките до психолошки мир на прагот на зимата

Слободен печат
Голем психолошки притисок, анксиозност, неснаоѓање, паника за сопственото и за здравјето на семејството, се психолошките последици од пандемијата. Особено на прагот на зимата. Психолозите велат...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Овој едноставен тест со ладна вода за 30 секунди ќе ви открие дали вашето срце е здраво или имате потенцијални проблеми

Слободен печат
Две сценарија се возможни откако ќе ги ставите вашите дланки во ледена вода половина минута – прстите ќе ви станат црвени или пак бледи (а...
Вести Свет

Генералниот секретар на британската Влада: Британците не се придржуваат до владините мерки, а контролата е ефикасна

Слободен печат
Генералниот секретар на британската Влада, Мајкл Гав денеска изјави дека призна дека има очигледни проблеми во делот на почитување на задолжителната самоизолација, но отфрли можност...
Вести Македонија Слајдер

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев
Уште на самиот почеток од вториот ден од тестирањето на Националната платформа за далечинско учење одново се појавија проблеми, откако повеќе ученици пријавија дека не...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Женски проблеми: Дали е нормално да имате менструални грчеви кога немате менструација?

Слободен печат
Сериозно или не, откривањето што се случува со нашето тело е првиот чекор во елиминирањето на непријатноста. Што предизвикува грчеви? Постојат безброј причини за менструалните...