8 C
Скопје

Tag : притисок

Вести Регион Слајдер

Вучиќ очекува заеднички притисок од САД и ЕУ за Косовското прашање: На Србија ѝ претстои „тежок период“

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени дека може да се очекува „заеднички притисок на ЕУ и САД” врз Србија во врска со прашањето на Косово, јави дописникот...
Вести Македонија

Откуп на тутунот: Притисок врз Второстепената комисија, претставници на тутунарите утре на средба со Заев

Слободен печат
Откупот на тутунот продолжува непречено и има мало подобрување на линијата, а притисокот сега е најголем на Второстепената комисија каде пристигнуваат голем број на приговори,...
Вести Свет Слајдер

Германија ја „притиска“ Европската агенција за лекови: Одобрете ја вакцината против ковид-19 до Божик

Слободен печат
Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан изврши дополнителен притисок врз Европската агенција за лекови (ЕМА) да издаде дозвола за употреба на анти-ковид вакцината на „Фајзер“...
Вести Македонија

Владата бара продолжување на кризната состојба, намален притисокот врз болниците

Слободен печат
Продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни 2021 година бара Владата од Собранието. Одлуката ја донесе вчера на седница врз основа на предлогот...
Вести Регион Слајдер

Вулин: Србија ги замрзнува сите воени вежби и активности со партнерите заради притисок од ЕУ

Слободен печат
Владата на Србија на денешната седница донесе одлука со која ги замрзнува сите воени вежби и активности со сите партнери, јави Б92. – Република Србија...
Вести Регион

Притисок врз Владата: Предлог за затворање на кафулиња, барови и ресторани во Грција на шест дена

Слободен печат
Грчкото здружение на угостителски објекти и центри за забава реши да предложи затворање на кафулињатам баровите и рестораните од 16 до 22 септември во знак...
Вести Македонија

Заев: Поканата на Ахмети за средба со лидерите на албанските партии е притисок врз мене и коалицијата „Можеме“

Слободен печат.
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, за средба со сите лидери на албанските партии во државата е...
Вести Македонија

Еко Герила: ДУИ преку своите службеници врши притисок врз граѓанскиот сектор

МИА Агенција
Движењето Еко Герила преку соопштение информираше дека се соочуваат со притисок од политичката партија ДУИ. -За жал, ние сме должни да ве информираме дека се...
Вести Македонија Слајдер

Манчевски: Вработените во јавниот сектор ќе можат на лесен начин да пријават доколку некој им врши притисок во изборниот процес (ВИДЕО)

Слободен печат
Вработените во јавниот сектор од денеска ќе може да пријавуваат притисоци во предизборен период на алатка која е поставена на веб страницата на Министерството за...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат
Зголемениот крвен притисок или хипертензија се нарекува и „тивок убиец“, бидејќи често нема никакви симптоми, а личноста најчесто дознава дека го има дури откако ќе...