Замина легендарниот српски актер Михаило Миша Јанкетиќ – Слободен печат
МагазинФилм и ТВ

Замина легендарниот српски актер Михаило Миша Јанкетиќ

Кај нашата публика најпознат е по серијата „Породично благо“, а во кариерата одигра повеќе од стотина улоги само во театарот.

Во Белград на 80 години почина големиот српски и југословенски актер Михаило Миша Јанкетиќ.

Во кариерата одигра повеќе од стотина улоги во театарот, највеќе во Југословенскиот драмски театар.

profimedia

Огромна трага остави и на филмот, на телефизијата и на радиото. Добитник е на сите најзначајни актерски и друштвени признанија, „Добричин прстен“, „Октомвриска награда“, четири „Стериини“, наградата „Павле Вуисиќ“ за животно дело.

profimedia

Првата улога на сцената на Југословенскиот драмски театар ја одигра во претставата на Ричард III 1961 година. Член на ансамблот JDP бил од 1962 до 1998 година. Во тој период остварил преку шеесет улоги. Последната премиера Миша Јанкетиќ ја имаше на седумдесетгодишницата на Југословенскиот драмски театар во претставата Кралот на Бетајнова играјќи го Крнеш (2018).

profimedia

Кај нашата публика најпознат е по серијата „Породично благо“ (Семејно богатство). Михаило Јанкетиќ се занимаваше со педагошка работа како професор по глума на Академијата на уметности во Нов Сад.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close