17.8 C
Скопје

ВИДЕО | Ова попладне вкусете ја најчоколадната торта во светот: Сега знаеме каков вкус има чистото совршенство!

Се прави многу едноставно и релативно брзо… па така на вас ви останува само да уживате во најчоколадниот вкус во светот…

Состојки: 80 гр брашно, 20 гр какао, 3 жолчки, 1/4 лажичка сода бикарбона, половина лажичка прашок за печиво, 55 гр шеќер, 1/4 лажичка сол, 50 мл масло, 100 мл млеко, 1 лажичка екстракт од ванила, 3 белки, 60 гр шеќер, половина лажица лимонов сок.

За филот: 300 мл вода, 40 гр пченкарен скроб (густин), 350 мл млеко во прав, 200 гр шеќер, 50 гр какао, 150 гр путер.

Подготовката на десертот е многу едноставна, а деталната постапка, чекор по чекор, погледнете ја во видеото…

 

Поврзани вести

Организирајте го домот: Задоложително ослободете се од нештата кои не ги користите

Слободен печат

Поради една причина Опра Винфри ја отфрли можноста да ѝ биде кума на Лилибет Дијана

Слободен печат

Конечно заедно: Тања Савиќ во прегратка со синовите

Слободен печат

Филмот „Супернова“ – Гаснењето на еден човечки живот како и гаснењето на ѕвездата, има еднакво вселенска димензија

Влатко Галевски

ФОТО | Болеста на Искра Донева не ѝ е пречка за нормален живот: Можат сè да ми одземат, но самодовербата е таа со која што можам одново сè да изградам

Мими Стојановска

Слатко од малинки: Подеднакво е корисно како свежите плодови

Слободен печат

Остави Коментар