13 C
Скопје

Tag : рецепти

Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | Ова попладне вкусете ја најчоколадната торта во светот: Сега знаеме каков вкус има чистото совршенство!

Слободен печат
Се прави многу едноставно и релативно брзо… па така на вас ви останува само да уживате во најчоколадниот вкус во светот… Состојки: 80 гр брашно,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Три рецепти од Рената Трајчевска: Брависима!

Ј.К.Д
Рената Трајчевска е експертка по италијански јазик, дописничка е на италијанската државна агенција АНСА, за која работи веќе 20 години, и судски преведувач. Италијанските специјалитети,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови кои нè шетаат низ Франција: Во Париз со Елена Андоновска Каракашов

Јасмина Кантарџиева Димков
На оваа нашинка во Париз најголем предизвик ѝ се тестата. Од македонската кујна фаворит ѝ се месените пити, зелници, кифлички, а од  француската – лиснатите...
Магазин Магазин слајдер Храна

Кристина Бошнакова ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со брза и превкусна пита, со кори од хељда!

СП.
Потребни состојки: 1 пакување кори од хељда 1 сув квасец 1 лажичка шеќер 250 мл. млака вода 3 лажици брашно 100 мл. газирана вода 1...
Магазин Магазин слајдер Храна

Три супер специјалитети од Нина, а брзи за готвење

Ј.К.Д
Мерак е кога ќе се види млада девојка, која инаку завршила факултет за Информатика, да има голем мерак за готвење. Таква е 23-годишната Нина Дуковска...
Магазин Магазин слајдер Храна

Каролина Аврамовска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со посен, здрав и превкусен чоколаден пудинг со просо

СП.
Потребни состојки: Пола шоља просо 2 шољи вода 1 банана 70 грама урми 4 лажици какао 4 лажици маџун 20 грама растопено чоколадо Начин на...
Живот Магазин Магазин слајдер Храна

Кристина Бошнакова ни препорачува: Комбинација од печен зачинат компир и млечен сос, совршено за лесна вечера

СП.
 Потребни состојки: 4 компири сув копар благ буковец сув лук мешан зачин блага шарена сол маслиново масло  За сосот: 3 лажици павлака 3 чешчиња лук...
Магазин Магазин слајдер Храна

Снежана ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со вкусно мезе – Ролнички со модар патлиџан

СП.
Потребни состојки: 2 модри патлиџани со средна големина, ленти чаден свински врат ленти кашкавал. Подготовка: Модриот патлиџан внимателно се сече на тенки ленти. Лентите се...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство Храна

Нина Дуковска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со здрав, вкусен и посен оброк, фалафел – специјалитет од Блискиот Исток!

СП.
Фалафелот е навистина едноставен за правење дома со само неколку состојки. Пред да почнете со готвење, потребно е леблебијата да ја оставите да отстои во...
Магазин Магазин слајдер Храна

Успешна фармацевтка, махерка во кујната: Ви носиме 3 рецепти од Елизабета Пешовска 

Ј.К.Д
Гастрономијата за Елизабета Пешовска претставува уметност, почнувајќи од самата подготовка на храната па сè до нејзиното вкусување. – Активно се посветив на гастрономијата откако станав...