13 C
Скопје

Tag : вкус

Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | Ова попладне вкусете ја најчоколадната торта во светот: Сега знаеме каков вкус има чистото совршенство!

Слободен печат
Се прави многу едноставно и релативно брзо… па така на вас ви останува само да уживате во најчоколадниот вкус во светот… Состојки: 80 гр брашно,...
Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО+ФОТО | Чудно овошје – Сините банани имаат вкус на сладолед од ванила, тие се многу отпорни, а можат да успеат и кај нас! 

Слободен печат
Сините банани со вкус на ванила потекнуваат од индонезискиот остров Јава. Тие се многу отпорни, преживуваат на температури од 0 до 44 степени, па така можат да растат...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Храната одеднаш ви има поинаков вкус? Еве што се обидува вашето тело да ви каже!

Слободен печат
Можеби утринава се разбудивте, си ставивте шолја кафе, но тоа имаше сосема поинаков вкус?! Или сте си го направиле вашиот омилен сендвич, но тој не...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Ако храната и пијалакот ви имаат вкус на бензин, можеби имате коронавирус

Слободен печат
Губењето на сетилото за вкус и мирис е еден од клучните симптоми што укажува на ковид-19, но постои уште еден сроден симптом, кој би можел...
Магазин Магазин слајдер Храна

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат
Печењето месо на скара е семеен „ритуал“ што многумина практикуваат да го прават барем еднаш неделно. Но, умешноста за подготвување скара е многу важна за...
Вести Свет Слајдер

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат
Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат резултатите од ново истражување . Губењето...
Магазин Магазин слајдер Храна

Љубител сте на јагодите? Направете одличен милкшејк кој ќе ве разладува цело лето!

Слободен печат
Покрај тоа што јагодите се одлични за човековото здравје, овој неодолив милкшејк ќе ви донесе уживање и освежување во пеколните денови кои претстојат, па токму...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Принцот Чарлс иако се излекува од коронавирусот се уште не може да го поврати чувството за мирис и вкус (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Иако поминаа три месеци, принцот Чарлс вели дека сѐ уште не го вратил своето чувство за мирис и вкус откако се зарази со коронавирусот во...
Магазин Магазин слајдер Храна

Уживајте во малку поинаков вкус – Солена дипломат торта

Слободен печат
Тесто: 4 јајца 200 грама кисела павлака 1 прашок за печиво 4 лажици брашно 1 лажичка сол Фил: 200 грама сирење 200 грама кисела павлака...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Дури 59% од заразените пријавиле еден ист симптом на коронавирусот без оглед на тежината на клиничката слика

Слободен печат
Научници од универзитетот Кингс колеџ Лондон (КЦЛ) ги следеле сите симптоми на коронавирусот кај регистрираните пациенти за да утврдат кои се најчестите показатели на инфекцијата...