19 C
Скопје

ВИДЕО: Најскапиот свилен чевел во светот продаден за 44 илјади евра, ниту Пепелашка немала таков!

Свилениот чевел на кралицата Марија Антоанета е продаден овој викенд за речиси 44 илјади евра…

Свилениот чевел кој и припаѓал на кралицата Марија Антоанета е продаден за 43.750 евра на аукцијата во Версај во неделата.

На снимките снимени во пресрет на настанот се гледа сувенирот за кој на почетокот се очекувало да достигне сума од 8 до 10 илјади евра. Чевелот, на кој било впишано името на оваа владетелка, во должина изнесувал 22,5 сантиметри, што е еднакво на големината број 36 денес.

Поради револуциите во кое се е уништено пронајдена е само еден чевел кој се уште е неверојатно сочуван.

Погледнете во видеото за каков примерок станува збор…

Поврзани вести

Сара Мејс сподели семејна фотографија: Само ние четворица – па веднаш следеа дополнителни прашања

И. Т.

Вкусни идеи: Како да ги искористите останатите вапсани јајца

Слободен Печат

Вежбање за време на бременоста: Зошто пилатесот е корисен за трудниците?

Лиам Хемсворт на чекор до веридба со Габриела: Тој е подготвен повторно да биде сопруг, ја преболи Мајли Сајрус

Слободен Печат

ФОТО | Шакира со апел за протестите во Колумбија: Неприфатливо е мајката да го изгуби своето дете поради бруталност

Слободен печат

Равенка ги скара луѓето на социјалните мрежи, дали вие можете да ја решите?

Слободен Печат

Остави Коментар