Tag : ретро

Магазин Магазин слајдер Ретро

Важни се само парите, моќта и мажите: Комплицираниот однос на Џеки Кенеди и нејзината помлада сестра Ли Радзивил!

Слободен Печат
Тие две се веројатно најпознатите сестри на светот чиј приватен живот секогаш бил интересен за јавноста, а особено поради мажите со кои биле поврзувани. Смртта...
Забава Магазин Магазин слајдер Ретро

Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

Слободен Печат
На оваа листа се наоѓаат имиња на 10 писатели кои заслужиле да ја добијат Нобеловата награда за својот допринес во книжевноста, но поради одредени причини...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

Слободен Печат
На 2 јуни пред 67 години беше крунисана кралицата Елизабета Втора. Во светот останаа само неколку кралски семејства, а најмногу од нив се во Европа....
Магазин Магазин слајдер Ретро

„Добрите девојки одат во рајот, лошите одат секаде“: Славната Кетрин Хепберн две децении била во врска со оженет маж!

Слободен Печат
Славната актерка Кетрин Хепберн била второто дете од шест на хирург и ангажирана избирачка, кои го поттикнувале развојот на своите деца во секоја смисла. Уште...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ова ќе биде главниот ретро аксесоар за летната сезона! (ФОТО)

Слободен Печат
Пластичната штипка за коса е неопходно нешто ова лето! Минатото лето на сцената се врати со ревијата на Александар Венг во предимензионален футуристички фазон, а...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Безвременскиот стил на Одри Хепберн: Модната икона на златната доба во Холивуд! (ФОТО)

Слободен Печат
Иако најчесто ги гледаме нејзините фотографии од филмовите, посебно од „Појадокот кај Тифани“, оние кои настанале во приватниот живот на Одри Хепберн се еднакво моќни...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Најдобриот пријател на принцезата Дијана бил еден од најголемите музичари на минатиот век!

Слободен Печат
Како што е веќе познато, принцезата Дијана поради врската со богаташот Доди Ал Фајед се разведе од сопругот, принцот Чарлс, а тоа беше една од...
Магазин Магазин слајдер Ретро Филм и ТВ

Мрачните тајни од златната доба на Холивуд: Ваделе заби поради улогите и децата ги чувале во црни кутии!

Слободен Печат
Златната доба на Холивуд делува како нешто многу гламурозно, но всушност не е. Старите холивудски филмови кријат многу тајни. Овие вознемирувачки факти ретко кој ги...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Забранетата љубов на Тито: Починала многу млада, а тој никогаш не ја преболел! (ФОТО)

Слободен Печат
Првата љубов на Јосип Броз Тито била Даворјанка Пауновиќ. Во периодот кога го сретнала таа била во емотивна врска со Јово Капичиќ, студент по медицина...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Арета Френклин го објави најголемиот хит во кариерата, Калиопи заврши со снимањето на вториот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешениот ден, 29 април, низ музичката историја го одбележаа неколку настани за кои подетално можете да прочитате во продолжение. 1899 година – Роден е Дјук...