5 C
Скопје

Tag : ретро

Магазин Магазин слајдер Семејство

ФОТО | Сакате антиквитети и ретро стил? Погледнете како вашиот дом да го претворите во викторијанска палата!

Слободен печат
Многумина од нас во детството сонувале дека живеат во палата или викторијански дворец, иако со текот на годините научивме и сфативме дека луксузните ентериери на...
Жена Магазин Магазин слајдер Ретро

Последниот танц во Аушвиц: Франческа Ман извела стриптиз чекајќи во редот за гасната комора, ги завела чуварите, а потоа се случило невозможното!

Слободен печат
Франческа Ман беше популарна еврејска балерина за која пишува историјата… Балерината Франческа Ман била многу талентирана. Девојката блескала на сцената и сонувала да основа свое училиште за танцување. Кога нацистичките трупи ја окупирале Полска, Франческа завршила во Варшавскиот...
Магазин Магазин слајдер Ретро

ВИДЕО: Како културните дејци во 1973 година го дефинирале феноменот наречен „кафеана“?

Слободен Печат
Деновиве на социјалните мрежи почна да кружи видео од далечната 1973 година кое буди сеќавања за едно сосема поинакво Скопје. Во прилог-извадокот од емисијата „4х7“...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Дали оваа песна на „Битлси“ Џон Ленон ја напишал во одбрана на сексуалноста на Брајан Епстајн?

Слободен Печат
Многумина знаат дека има многу моменти во историјата на „Битлси“ кога членовите на култниот бенд се залагале за бројни социјални неправди низ светот. Без разлика...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Продадени два предмети во сопственост на Винстон Черчил: Имало вртоглави понуди од Велика Британија и Америка

Слободен Печат
Папучите кои некогаш му припаѓале на поранешниот британски премиер Винстон Черчил биле продадени на аукција во Лондон за 32.000 фунти. Станува збор за темносини кадифени...
Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

Решена мистеријата напишана на експресионистичката слика на Едвард Мунк

Слободен Печат
Националниот музеј на Норвешка заклучи дека речиси незабележителниот, но и непријатен натпис на познатото дело „Вресок“ е напишано од самиот уметник Едвард Мунк, соопштија денеска...
Живот Магазин Магазин слајдер

Археолозите во Египет открија огромна пиварница стара 5.000 години

Слободен Печат
Археолозите во египетскиот град Абитос, откриле пиварница стара 5.000 години, во која може да се произведат иладници литри пиво, соопшти египетското Министерство за туризам и...
Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

Незаборавни љубовни приказни што ја сменија историјата

Слободен Печат
Љубовта секогаш е проследена со малку магија, без оглед кога и каде се случува. Едноставно, вашиот свет се менува. Љубовта ги трансформира луѓето. А секоја...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

ФОТО | Познати кои заработуваат и после 50 години од смртта: Се појави листата со најплатените починати ѕвезди за 2020 година!

Слободен печат
Нивните најблиски веќе долги години добиваат пари кои овие ѕвезди „ги заработиле“ дури и по нивната смрт… Одделни светски ѕвезди ниту смртта не ги запрела...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

По атентатот на Кенеди семејството се иселило од Белата куќа преку ноќ: Се вратиле само еднаш во строга тајност

Слободен Печат
На 22 ноември 1963 година, атентатот на американскиот претседател Џон Кенеди го шокираше целиот свет. Сепак, најтешко било за неговото семејство, тие набргу морале да...