ВИДЕО | Чоколадни стапчиња: Слатки и неодоливи, готови за 30 минути

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Ви доаѓаат гости или можеби само сакате да ги израдувате домашните со превкусно тесто потопено во чоколадо, тогаш овие чоколадни стапчиња се вистинското решение. Одлично одат со домашно кафе, но и со сок од јагоди. Направете го тестото за 10-тина минути и се останато е многу едноставно. Погледнете го рецептот.

Состојки:

2 јајца
80 гр шеќер
100 мл масло
1 лажичка ванила
прстофат сол
330 гр брашно
1 лажица прашок за пециво
40 гр чоколадни трошки
150 гр млечна чоколада

Подготовка:

– Убаво изматете ги јајцата, шеќерот, маслото, ванилата и солта.
– Додадете брашно и прашок за пециво, па добро измешајте.
– На крај додадете ги чоколадните трошки и убаво измешајте.
– Тестото треба да биде меко, не лепливо.
– Направете облик на валјак, па поделете на 8 дела.
– Истенчете го секој за да добиете тенко тесто како змија.
Исечете на 6 парчиња и наредете на плех обложен со хартија за печење.
– Печете на 160-170° C околу 25-35 минути.
– Потопете ги двата краја во растопеното чоколадо.

Целата постапка погледнете ја во видеото…

 

Видео на денот