6.8 C
Скопје

Tag : гастрономија

Магазин Магазин слајдер Храна

Месо и вино: Хармонична комбинација за целосно гастрономско уживање

Слободен печат
Кога на софрата имате ќофтенца со помфрит, лесно е, бидејќи со нив се знае дека најдобар пијалак е ладно пиво. Но, што се однесува до...
Магазин Магазин слајдер Некатегоризирано Храна

Три рецепти од Сузана Милиќ: Храна како приказна со целосна композиција

Ј.К.Д
Сузана Милиќ, мајка на Михаела, сопруга на Горан, другарките велат Љубов ѝ е второ име, зашто сè што прави во животот е од љубов и...
Магазин Магазин слајдер Храна

Експлозија од вкусови: Дали сте пробале овошје на скара?

Слободен Печат
Скарата речиси секогаш асоцира на сочни хамбургери, виршли за познатите „хот дог“ сендвичи и различни видови месо и риба. Но, сте помислиле ли некогаш да...
Вести Ви Препорачуваме Култура Магазин Семејство

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Доброутро работни скопјани, и вам манекенки и манекени кои спиете до два часот после пладне во работни денови. Оние кои шетаат кучиња рано насабајле беа...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Добро утро драго, загадено Скопјенце. Прости ни, те испотрувме, те испозадушивме, те сотревме. А, чаре никако на повидок. Добрата вест е што тоа почнавме да...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Доброутро празнично Скопјенце. Знаеме кој празник го славиме денес и зошто, така?! Ама, од „прва“ да ви текне! Имаме помалку, но разновидни настани овој викенд,...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Добредојде октомври! Добредојдени сте и вие, за сега, срамежливи дождови (со вас полесно навечер се заспива), добредојдена е свежината во градот. На посвежичко време, се...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Искористете го првиот есенски викенд за дружба со најблиските, семејството и пријателите. Веќе проверивме, времето ќе биде „чиста петка“, па затоа не се залежувајте дома,...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
В недела и официјално почнува есента. Искористете го последниот викенд од летото, излезете од дома, забавувајте се, спортувајте, уживајте во концерти под отворено небо, дружете...
Вести Економија

Охридските угостители ќе учат од познат готвач од Италија со „Мишелин“ ѕвезда

Слободен печат
Општина Охрид, Факултетот за туризам и угостителство и туристичкиот кластер на југозападна Македонија (ЕДЕН) го започнаа второто издание на гастро-турата „Taste Ohrid”. Подигнување на нивото...