Тужба против најпопуларната игра Фортнајт: Создава зависност како кокаин!

Родители на две момчиња од 10 и 15 години одлучиле да ја тужат најпопуларната игра Фортнајт поради фактот дека создава зависност.

Адвокатската канцеларија „Calex Legal“ од Монтреал која ги застапува децата, играта Фортнајт ја споредува со кокаин и наведува дека таа поттикнува лачење на допамин во мозокот и така младите луѓе стануваат зависни од играње, пренесуваат од Си-би-си.

Адвокатката Алесандра Еспосито Чартранд смета дека има доволно докази врз чив темел може да се изгради цврст случај. Таа исто така ги повика и родителите кои го мислат истото тоа за да и се придружат. Барањето за одобрување на колективна тужба против „Epic Games“ е предадено на судот во Монтреал.

Според зборовите на Алесандра, со истражувањето заклучиле дека „Еpic Games“ ангажирале група психолози со цел играта да ја направат опасно зависна кај играчите и таква ја пласирале на пазарот со цел да привлечат што повеќе деца. Кога нешто предизвикува зависност, должноста на компанијата е да ги извести корисниците, нешто што „Games“ го изоставиле.

Прочитајте и...  Зорица Петрова, прва жена машиновозач во Македонија: Квалитетите на поединецот треба да бидат критериум за вработување

Така родителите кои одлучиле да ја казнат Фортнајт никогаш на своите деца не би им дозволиле да ја играат Фортнајт доколку би ги знаеле последиците од самата игра, особено дека предизвикува зависност.

Во условите за користење на кои се согласуваат сите играчи на Фортнајт „Epic Games“ делумно проба да се заштити од вакви тужби, но во „Calex Legal“ сметаат дека тоа во Квебек нема да значи ништо поради законот кој ги обврзува компаниите дека за потенцијалните ризици од своите производи треба да ги известат корисниците. Од „Epic Games“ се уште не се огласија за случајот.

Можноста дека вакви тужби ќе има уште повеќе и во другите делови на светот е многу голема.

Прочитајте и...  Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

За тоа време Фортнајт и понатаму е бесплатна и е една од најпопуларните игри на светот со повеќе од 125 милиони играчи.

Прочитај повеќе

Француските пулмолози стравуваат од појава на нова болест поврзана со ковид-19

Слободен печат

Пред 58 години Мерилин Монро беше пронајдена мртва: Живот и смрт покриени со велот на мистеријата

Слободен печат

Каролина Гочева ужива на Пелистер: Ден исполнет со убавина

Слободен печат

Хороскоп за 5 август: Стрелците се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски