Tag : против

Здравје Магазин Магазин слајдер

Решение за проблемот со алергискиот ринитис: Направете лек против кивавица

Слободен печат
Доколку имате „среќа” за време на пријатните пролетни денови, со сите перипетии кој ни ги донесе коронавирусот, да ве мачат и алергии од полен и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Урмите помагаат во „борбата“ против стареењето

Слободен печат
Урмите се многу здрави и вкусни и се јадат насекаде во светот. Во нивниот состав се концентрирани изобилство витамини и минерали, кои освен тоа што...
Вести Свет Слајдер

Русија до крајот на летото ќе ја регистрира вакцината против коронавирусот

МИА Агенција
Русија во август може да ја регистрира вакцината против коронавирусот , најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александер Гунцбург. -Верувам дека...
Вести Свет

Што ако не се создаде вакцина против ковид-19?

Горан Наумовски
Додека земјите ширум светот допрва почнуваат да ги трпат последиците на рестриктивните мерки воведени поради пандемијата на коронавирусот, многумина се во очекување дека ќе биде...
Вести Македонија

Казнени налози против 34 скопјани за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе 31 предлог за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 34 лица обвинети за кривичното дело непостапување според здравствените...
Вести Македонија

Казни против четири лица за прекршување на полицискиот час

Струшкото обвинителство покрена постапка против четири лица за непочитување заради „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија”. – Тие не ги почитувале мерките и...
Здравје Магазин

Кучињата трагачи во борбата против коронавирусот: Го препознаваат заразениот пред појавата на симптомите?

Слободен печат
Експертите велат дека посебно обучените кучиња трагачи можат да помогнат во откривањето на носителите на опасниот коронавирус пред појавата на симптомите. Тие би можеле да...
Магазин Сцена

„Бекстрит Бојс“ се собраа против коронавирусот – Секој од својот дом и го запеаа својот голем хит (ВИДЕО)

Слободен печат
По примерот на многу славни личности во време на пандемијата на коронавирусот кои направија мини концерти од својот дом, култниот бенд „Бекстрит Бојс“ ја сними...
Вести Економија

КСС предлага анти кризни мерки за борба против Ковид -19

МИА Агенција
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС во период на вонредна состојба предизвикана од пандемија од корона вирусот, а во неможност својот став да...
Вести Економија

ККС бара експертска анализа за мерките за справување со економската криза

Слободен печат
Конфедерацијата на слободни синдикати денеска реагираше на предлогот за намалување на платите во јавната администрација. За нив, овој предлог е неприфатлив. Предлагаат да се консултираат експерти...