Србија има реагенси кои го откриваат новиот коронавирус

Србија ја заостри граничната контрола поради коронавирусот, од кој во Кина заболеа околу 500, а починаа најмалку 17 лица.

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар изјави денеска дека нема причина за паника по појавата на новиот коронавирус во Кина и оти се преземени сите мерки за да се спречи појавувањето на вирусот во Србија, се наведува на веб-страницата на српската влада.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Лончар кажа дека ситуацијата се следи од ден на ден и дека на белградскиот аеродром „Никола Тесла” е инсталирана најнапредна термовизиска камера, која ја детектира телесната температура на сите што ќе влезат.

Доколку се утврди дека лицето има висока температура, се сместува во карантин, а потоа се префрла на Клиниката за инфективни болести, каде дополнително се следи неговата состојба, објасни министерот. Според Лончар, Србија е една од ретките земји која веќе има реагенси за откривање на најновиот вирус, на Клиниката за инфективни болести.

Прочитајте и...  Коалицијата „Сега е време" во повеќе населени места на Општина Желино

-Ние правиме сè што ќе препорача Светската здравствена организација (СЗО), дури и повеќе од тоа, кажа Лончар, истакнувајќи дека претставникот на СЗО во Србија, оценил дека Србија е апсолутно во рангот на сите развиени европски земји.

Тој кажа дека Светската здравствена организација попладнево ќе заседава, по што ќе следат препораки за натамошно дејствување за спречување на ширењето на вирусот.

Србија ја заостри граничната контрола поради коронавирусот, од кој во Кина заболеа околу 500, а починаа најмалку 17 лица.

Прочитај повеќе

Исплата за второто тримесечје од Мој ДДВ во август

Aleksandar Petreski

Јамајка, Тајланд и Хрватска со најголем пад во БДП

Слободен печат

Д-р Несторовиќ: Коронавирусот е единствениот респираторен вирус кој ги напаѓа тестисите

Слободен печат

Димитров: Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот кога ќе ги надминеме

Слободен печат

Над 600.000 случаи на коронавирус во Индија: Околу 100.000 се пријавени во последните четири дена

Слободен печат

Консензус за законот за попис и негова подготовка веднаш по изборите, рече Османи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Д-р Стевановиќ: Најстариот пациент е наша миленичка на 94 годишна возраст, за која го очекуваме контролниот брис

Слободен печат

Жбогар: Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ

Слободен печат

Вучиќ вечерва ќе ја соопшти одлуката за Белград: Следи полициски час или затворање на градот?

Слободен печат

Османи: Фер избори и формирањето на политичките институции и консензус за почеток на преговорите

Слободен печат

ЈП „Водовод и канализација“ со предупредување: Не ја трошете водата за пиење за полнење базени и наводнување, за да нема рестрикции (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен маж осомничен за убиство на полицаец за време на протестите во Хонгконг

Слободен печат