3 C
Скопје

Tag : заразени

Вести Регион

Црна Гора пријави 357 нови случаи на ковид-19 и две починати лица за последните 24 часа

Слободен печат
Во Црна Гора во последните 24 часа се тестирани 1.362 лица, а 357 од нив добие позитиве наод на ковид-19. Тамошниот Институт за јавно здравје...
Вести Свет

Во САД за првпат регистрирани над 300.000 новозаразени со ковид-19 за 24 часа

Слободен печат
САД за првпат регистрирале повеќе од 300.000 нови позитивни случаи на ковид-19 во последното деноноќие, пренесуваат тамошните медиуми.  Според секојдневниот ажуриран преглед на „Ковид Трекинг...
Вести Регион

Хрватска: Над 1.000 новозаразени со ковид-19, починаа 38 лица

Слободен печат
Во последните 24 часа евидентирани се 1.098 нови позитивни случаи на ковид-19 во Хрватска, а починаа 38 лица, пренесуваат тамошните медиуми.  Со ова,  бројот на...
Вести Регион

И натаму висока бројка на заразени од ковид-19 во Словенија, починаа 23 пациенти

Слободен печат
Во Словенија се потврдени 2.663 нови случаи на коронавирус, од 18.280 тестирани лица, а починале 23 пациенти, покажуваат официјалните податоци. Како што наведува СТА, 18.280...
Вести Свет Слајдер

Во светот има над 83,5 милиони заразени со Ковид-19 и над 1,8 смртни случаи

МИА Агенција
Според најновите податоци на Универзитетот Џонс Хопкинс објавени синоќа, 83,5 милиони луѓе во светот биле заразени со коронавирусот, а 1,8 милиони починале. САД имаат најголем...
Вести Регион Слајдер

Србија: 3.200 новозаразени од ковид-19, починаа 52 лица

Слободен печат
Во последните 24 часа во соседна Србија се направени 13.201 тестови за ковид-19, од кои 3.200 пациенти се позитивни на вирусот, додека животот го загубија...
Вести Регион Слајдер

Во Србија 47 лица ја загубија битката со ковид-19, продолжено работно време на рестораните

Слободен печат
Нови 47 пациенти починале во Србија од коронавирусот, додека 3.685 се новозаразени, соопшти денеска тамошното Министерството за здравство, пренесе Бета.рс. Како што е наведено, во...
Вести Свет

Русија: Рекорден број на заразени со ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат
 Во Русија во изминатите 24 часа е регистриран рекорден број на новоинфицирани со коронавирусот – 29.350, со што вкупниот број на заразени од почетокот на...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Рекордни 4,3 милиони новозаразени во светот за една недела

Слободен печат
Во изминатата недела во светот се регистрирани повеќе од 4,3 милиони новопотврдени случаи на Ковид-19, најмногу во текот на една недела од почетокот на пандемијата,...
Вести Регион Слајдер

Нов црн рекорд во Хрватска: Починаа 78 луѓе, 4.135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат
Во последните 24 часа евидентирани се 4135 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска изнесува 25.270. Меѓу нив,...