• белград

САД и ЕУ повикуваат на смирување на тензиите на северот на Косово, Вучиќ ги откажа сите состаноци

САД, во соработка со ЕУ, НАТО и Белград и Приштина, ќе се обидат да преземат итни чекори за да ја запрат ескалацијата на тензиите во северниот дел на Косово, да овозможат натамошен напредок на дијалогот под покровителство на ЕУ и да спречат негативно влијание врз секојдневниот живот, порачаа од Стејт департментот, јави дописникот на МИА …

САД и ЕУ повикуваат на смирување на тензиите на северот на Косово, Вучиќ ги откажа сите состаноци Read More »