Случајот со Малчанскиот бербер сѐ уште предизвикува страв ширум Србија

Мештани на српко село од вчера се вознемирени и преплашени, бидејќи првенствено се сомневале дека некој се обидел да киднапира две деца, но епилогот на настанот е сосема различен.

По киднапирањето на Моника Каримановиќ, случајот „Малчански бербер“ и понатаму внесува „страв во коските“ кај луѓето во Србија, особено децата. Ова може да се заклучи по реакцијата на брат и сестра од селото Крнуле.

Мештаните на ова село од вчера се вознемирени и преплашени, бидејќи првенствено се сомневале дека некој се обидел да киднапира две деца, но епилогот на настанот е сосема различен.

Предупредувањето дека непознат маж вчераутро наводно имал намера да киднапира шестгодишно момче и неговата дванаесетгодишна сестра кога чекале превоз до училиште првенствено осамна на социјалните мрежи, пренесува српски „Телеграф“.

Децата наводно побегнале од патот во својата улица, кога во густата магла забележале бел „голф 4“ зад чиј волан седел непознат маж кој имал брада.

Прочитајте и...  На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Сепак, тоа не бил обид за киднапирање, потврдено е за српскиот медиум од локалната полициска станица.

Децата всушност биле само исплашени и под влијание на киднапирањето и потрагата по девојчето кое го киднапираше Малчанскиот бербер, а непознатиот човек всушност само залутал во улицата кадешто живеат децата.

– Полицијата го истражи случајот. Немало никаков контакт мешу децата и непознатиот маж, а освен Вишото обвинителство, информиран за случајот е и Центарот за социјална работа. На крајот се дозна дека децата така реагирале оти се исплашиле да не бидат киднапирани, а социјален работник во записникот констатираше дека децата биле под влијание на киднапирањето на Моника Каримановиќ – вели извор на „Телеграф“.

Прочитај повеќе

Антикорупциска бара вонреден инспекциски надзор за евентуелен судир на интереси за изборот на ректор на УК0ИМ

Слободен печат

Чулев: МВР ќе обелодени истраги против носители на јавни функции кои го злоупотребиле системот

Слободен печат

Во Шпанија оддадена почест за жртвите на коронавирусот

Слободен печат

Акциите на Рено пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

МИА Агенција

Франција ги повикува членките на ЕУ да го поддржат „историскиот” план за закрепнување на ЕУ

МИА Агенција

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Слободен печат

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”