Tag : балкан

Вести Економија

Вархеи: ЕУ секогаш ќе биде тука за Западен Балкан

Слободен печат
Европската Комисија најави дека се ослободуваат веднаш 38 милиони евра помош за Западниот Балкан за справување со здравствената криза и реалокација на 374 милиони евра...
Вести Свет

Андоновиќ: Kоронавирусот на Балканот засега под контрола – Супер силите кои го потценија, сега стравуваат од многу инфицирани и починати

Слободен печат
Во светот статистички гледано за 24 часа се регстрираат по околу 100 илјади ново заразени. Така денешната бројка на ниво на свет е над 700...
Вести Регион

Коронавирусот во Србија досега однесе 10 животи: „Имаме уште девет пациенти во тешка состојба“

Слободен печат
Во Република Србија до 15 часот на 28 март 2020 година се регистрирани вкупно 659 потврдени случаи на Ковид-19. Тестирани се примероци на 371 лице...
Вести Регион

Западен Балкан бара изземање на одлуката за рестрикција на извоз на медицинска опрема од ЕУ

Слободен печат
Претседателите на парламентите оц Западен Балкан упатија апел за помош во борбата против пандемијата на COVID– 19 до претседателот на ЕП Давид Сасоли и до претседателката...
Вести Регион

БАЛКАНСКА СОЛИДАРНОСТ: Во Белград осамна порака за поддршка на загрепчани (ФОТО)

Слободен печат
По силниот земјотрес во Загреб, глумицата Јелена Вељача сподели фотографија со порака за поддршка на хрватската метропола од Белград. Во близина на белградскиот Дом на...
Вести Регион

Градоначалникот на Загреб прогласи состојба на природна непогода поради вчерашниот земјотрес

Слободен печат
Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ денеска прогласи состојба на природна непогода поради земјотресот што вчера го погоди градот. Град Загреб ќе распише јавен повик до...
Вести Регион Слајдер

Истражување: Над 70 проценти од Балканците сметаат дека коронавирусот не е голема закана

Слободен печат
Истражување на Галуп покажа дека над 70 проценти од луѓето на Балканот сметаат дека коронавирусот не е толку голема закана како што се претставува. Според...
Вести Регион Слајдер

92-годишна жена е втората жртва од коронавирусот во Србија

Слободен печат
Жена на 92-годишна возраст е втора жртва од коронавирусот во Србија. Таа била на болничко лекување, а нејзината смрт ја потврди министерот за здравство Златибор...
Вести Регион

Рама: 627 жртви во Италија само денеска, седете дома да не се доведеме во ситуација да се убиеме меѓусебно!

Слободен печат
Премиерот на Албанија, Еди Рама преку објава на социјалната мрежа Фејсбук истакна дека бројката на луѓето кои загинаа денеска во Италија од коронавиурот е страшна...
Вести Регион

Рама воведе режим на движење: Немаме ниту час, а не денови за губење во едукација на непослушните

Слободен печат
Откако армијата денеска излезе на терен внимателно да ја следи ситуацијата во врска со спроведувањето на мерките против ширењето на коронавирусот, албанскиот премиер Еди Рама...