Од испадите на Малчанскиот бербер стравувала и неговата сопствена мајка

„Подобро да го убиеа. Ќе отидевме на гробишта, ќе се изнаплачевме и ќе дојдевме дома. Но ова…, “ги раширила рацете Славица, потсетувајќи се на проблемите кои Нинослав и ги предизвикал во текот на својот живот.

„Лекуван е од своето пореметување уште од мали нозе, првпат на девојка ѝ ја исшишал косата на само седум години, лекуван е на психијатрија, одбивал да пие лекови, домашните се плашеле од него, ги труел кучињата за да не го најавуваат неговото доаѓање, а мајка му се плашела да не ја убие“.

Ова е само дел од она што го дожвивувале Славица и Душко Јовановиќ, родителите на Нинослав Јовановиќ (46), осудуван силувач на деца кој е уапсен на 5 јануари, по 17 дена потрага поради киднапирање и злоупотреба на девојчето Моника Каримановиќ (12). Родителите на озлогласениот „Малчански бербер“, кои за разлика од нивниот син важат за вредни земјоделци и луѓе за пример, ја српските медиуми ја „отворија душата“ и открија низ каков пекол минувале со својот син во изминатите години.

– Подобро да го убиеа. Ќе отидевме на гробишта, ќе се изнаплачевме и ќе дојдевме дома. Но ова…- ги раширила рацете Славица, потсетувајќи се на проблемите кои Нинослав и ги предизвикал во текот на својот живот.

Прочитајте и...  Исповед на првиот заболен од коронавирус во Италија: Кога се разбудив од кома, ме дочекаа навреди

Славица, заедно со сопругот Душко, речиси цел живот имале проблеми поради својот син, направиле сѐ за да го вратат на вистинскиот пат, но неуспешно.

– Од кога имаше една година е лекуван, па двапати лежеше во болница. Проблемите започнаа кога беше петто одделение. Ќе го нема по 10-тина дена, ќе направи некакви измами, па се враќа. Додека ги вратиме договите тој беше мирен, па повторно си заминува. Проблемите со него беа уште откога се роди, а се боревме сѐ до неговата 14, 15 година, да му даваме лекови. Не сакаше да ги пие, ги криеше и никогаш не ги голташе – разкажува мајката.

Кога и како на Нинослав му се јавила опсесијата со коса и шишање – не знаат, никогаш не им кажал. Првата таква епизода, која според нив, го најавила неговото пореметување, се случила кога имал седум или осум години.

Прочитајте и...  Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

– Беше дете, прво или второ одделение. Јатрвата има ќеркичка, живеат во соседството, и децата си играа заедно. И таа ми вели: „Леле Славице, твојот Нинослав на мојата ќерка и ја исече косата. Не знаевме што значи тоа, мислевме дека е детска игра. Првиот пат кога издржуваше девет години за силување, тој беше дома само 45 дена, за повторно да направи силување и да служи 12 години затвор, кога излезе во јануари 2018. И во октомври повторно беше притворен. Откога се роди, ние немаме мир – добив и шеќер (дијабет) и притисок. Сѐ правевме за да му овозможиме нормални услови за живот, но кренавме раце од него, ни остави само трауми – сведочи Славица за српските медиуми.

Освен тоа што често им го нарушувал животот, Нинослав создавал најразлични проблеми за своите родители, тие велат дека му давале многу шанси, верувале во него и се надевале дека ќе се подобри по неколкуте затворски казни, но попусто.

Прочитајте и...  Песков: Невкусна е обвинувачка реторика меѓу САД и Кина

– Секогаш нешто му сметаше. Му готвев, перев, а тој цело време се закануваше дека сака да убие некој сосед. Во некои случаи, намерно предизвикуваше расправии за да има причина да побегне од дома. Ние одевме на нива, а тој викаше: “Не сакам повеќе да работам, не сакам да бида слуга”. Кога ќе се вратевме дома, тој продолжува да се жали. Еднаш влегов во подрумот да ги измијам кофите, а тој се појави на вратата. Си помислив – сега ќе ме убие. И довикнав на снаата, па таа дојде, но оттогаш не влегував сама да ја вршам таа работа – се сеќава Славица, во дел од бројните детални сведоштва кои ги раскажа за својот син Нинослав.

Прочитај повеќе

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Поради зголеменото аплицирање за лични документи воведено ново работно време на Управните служби

Слободен печат

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Слободен печат

Во Франција речиси 13 милиони лица користеле државна помош за делумна невработеност

Слободен печат

Француската амбасада додели заштитна опрема на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје

Слободен печат

САД ја предупреди Србија на изборите да нема кандидати кои се воени злосторници

Слободен печат

Пад на економијата во еврозоната од 8 до 12 отсто

Слободен печат