5 C
Скопје

Tag : родители

Магазин Магазин слајдер Семејство

Бројот на деца кои живеат само со своите мајки е двојно зголемен во последните 50 години

Слободен Печат
Бројот на деца кои живеат со двајца родители од 1968 година постојано се намалува, додека процентот на деца кои живеат со нивната мајка, пак е...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I Тага во Загреб: Граѓаните запалија свеќи на прозорците за претепаното девојче

Слободен печат
По трагедијата која го потресе регионот, во која двеипол годишно девојче го загуби својот живот, граѓаните на Загреб вечерва ја осветлија хрватската престолнина со свеќи...
Хроника

Уапсени се родители на тешко повреденото девојче кое се бори за живот

Во тек е истрага за утврдување на сите околности кои допринеле 2,5 годишно девојче да се бори за живот во загребска болница. Детето имало тешки...
Вести Живот Магазин Македонија

ФОТО | Шефот на кабинетот на Шилегов сподели убава вест: Никола Наумовски и Сања Арсовска станаа родители

В.Т.
Неодамна, преку фотографии на социјалните медиуми, Никола Наумовски со објава на слатка фотографија и даде до знаење на јавноста дека наскоро ќе стане татко. Вчеравечер...
Хроника

Скопјанецот ги истепал своите родители

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 49-годишно лице кое се товари дека сторил продолжено кривично дело – Телесна повреда од член 130 став...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Трагедија во семејството на Сергеј Ќетковиќ: За една недела ги загуби и двајцата родители поради коронавирусот

Слободен печат
По смртта на неговата мајка, која почина на 8 март од последиците од коронавирусот, денеска почина и таткото на славниот музичар Сергеј Ќетковиќ. Пејачот преку...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Ново истражување: Дали паровите со деца се посреќни од паровите кои немаат деца?

Слободен Печат
Интуитивно, многу луѓе на ова прашање би одговориле со „да“, но научните студии сугерираат дека реалноста е дефинитивно покомплицирана од оваа едноставна претпоставка. Една нова...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Едноставен тест: Дали сте подготвени да станете родител?

Слободен печат
Постои ниво на емоционална, финансиска и физичка посветеност што многу родители не го очекуваат. Запрашајте се и одговорете на овие прашања за да дознаете дали...
Вести Македонија

Шахпаска: Не може да се зголеми опфатот на деца во градинките

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска изјави дека по барање на родители и на градинките од Комисијата за заштита од заразни болести...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Кејт Мидлтон откри како се справува со карантините: Станав фризер на моите деца

Слободен Печат
Како и секоја мајка и Кејт Мидлтон секојдневно, поголемиот дел од времето го посветува на своите деца. Но, периодов на пандемија се одразило и на...