-2 C
Скопје

Tag : родители

Магазин Магазин слајдер Сцена

Златните правила за родителството на Метју Меконахи: Актерот има важна порака за сите родители!

Слободен печат
Актерот Метју Меконахи со својата сопруга Камила Алвес има три деца, два сина и ќерка. Во јавноста е познат и по тоа дека не сака...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Родителите и наставниците задоволни што учениците ќе полагаат од скратени материјали

Михаило Донев
Образованието мора да продолжи да тече дури и во овие услови, бидејќи се работи за иднината на младите генерации. Државната матура е во интерес на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МОН најавува нови учебници и дидактички материјали, родителите збунети за својата улога

Михаило Донев
Во пандемиски услови кога наставата во најголем дел се одвива онлајн и образовниот систем се соочува со многу новости и сериозни предизвици, од Министерството за...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да се справите со исцрпеноста кога вашето дете едноставно не ви дозволува да се наспиете?

Слободен Печат
Дали вашето дете се наоѓа во фаза кога преминува од бебешко креветче во поголем кревет? Или имате повеќе деца – едното се бори со „ноќни...
Магазин Магазин слајдер Семејство Храна

Суперхрана задолжителна за вашите деца

Слободен Печат
Производите богати со нутриенти и имаат широк спектар позитивно влијание врз човечкото здравје, се познати како суперхрана. Некои стручни лица сметаат дека е погрешно да...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Дали некогаш сте се запрашале: Зошто не се сеќаваме на многу моменти од детството?

Слободен Печат
Истражувањата покажуваат дека работите што не се вербализираат честопати се забораваат. Токму поради оваа причина не се сеќаваме на поголемиот дел од настаните од нашето...
Здравје Магазин Магазин слајдер Семејство

Науката се обидува да одговори на кој личиме повеќе: Чии гени се „посилни“ на жените или на таткото?

Слободен Печат
Кога станува збор за наследувањето на гени, но и чии гени имаат поголемо влијание врз изгледот на детето, многу родители ќе се согласат дека не...
Здравје Магазин Магазин слајдер Семејство

Експерите објаснуваат: Дали и колку долго треба да го оставите бебето да плаче?

Слободен Печат
Иако е контроверзно прашање, методот на „нека се исплаче “ или „cry it out“ го практикуваат многу родители. Методот е осмислен во 1980 година од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Настава на телевизија е „гола вода“, образовниот процес стагнира за 40.000 ученици во земјава

Михаило Донев
Според официјалните податоци околу 40.000 ученици ширум земјава не се во состојба да следат онлајн настава поради предизвици од техничка природа (немање интернет, ИТ уред...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Пандемијата ја спречи да направи гламурозна забава: Елена Велевска својот 40-ти роденден го прослави со родителите и децата! (ФОТО)

Васко Спасоски
Познатата фолк-пејачка Елена Велевска вчера го прослави својот јубилејен 40-ти роденден. Но, наместо голема и гламурозна забава, поради пандемијата со коронавирусот, пејачката се одлучи да...