4.2 C
Скопје

Пушите подолго време? Овој домашен лек може да ги исчисти вашите бели дробови

Без оглед дали сте пушач или сте често во задимени простории, овој домашен лек ќе ви помогне да ги исчистите белите дробови и да си го подобрите здравјето.

Димот од цигарите може да го наруши општото здравје, а особено здравјето на белите дробови. Поради тоа ви претставуваме рецепт за домашен лек кој ефикасно ги чисти белите дробови и го подобрува здравјето.

Потребно ви е:

– 400 гр лук, исчистете ги чешнињата и исецкајте ги на четвртинки

– парче ѓумбир

– 2 лажички куркума

– 400 гр. кафеав шеќер

– 1 литар вода

Водата ставете ја во сад на оган, додадете го шеќерот и загревајте. Кога ќе започне да врие, додадете ги и изренданиот ѓумбир, лукот и куркумата и варете се додека на проврие смесата.

Прочитајте и...  Џорџ Клуни поставува рекорди: „Полноќно небо“ се најде меѓу најгледаните филмови на сите времиња

Тргнете го садот од оган и оставете го да се олади до собна температура. Лековитата смеса би требало да се чува во фрижидер.

Земајте по 2 лажици од оваа мешавина секое утро на празен стомак и навечер уште 2, најмалку половина час по последниот оброк.

Поврзани вести

Џорџ Клуни поставува рекорди: „Полноќно небо“ се најде меѓу најгледаните филмови на сите времиња

Слободен печат

Најмалку 50 отсто од заразата со ковид-19 ја пренесуваат луѓе без симптоми

Слободен печат

Вакво нешто сигурно не сте виделе: Не постои збор со кој би се опишал фустанот на Карди Би

Слободен печат

Со следниот тест откријте колку е стар вашиот мозок и како работи

Слободен печат

Весна Петрушевска: Никој не прашува како жртвата на сексуално насилство ќе се крене на нозе

Ј.К.Д.

ФОТО | Биле страв и трепет и никој не можел да ги надмудри како војни стратези: Ова се најмоќните кралици воини

Слободен печат

Остави Коментар