Tag : домашен

Вести Македонија

Петмина граѓани избегале од домашен карантин

Горан Наумовски
Кумановската полицијата ќе поднесе соодветен поднесок против две лица кои вчера не биле дома, иако им била изречена мерка медицински надзор и домашна изолација, информираа...
Вести Економија

Индустријата за една година бележи раст на прометот на странските пазари за 12,7 отсто

Слободен печат
За разлика од месец јануари претходната година, 2020 година прометот во индустријата во истиот месец забележал раст од 12,2 отсто, се вели во извештајот на...
Жена Магазин

Здрав и неодолив: Чоколаден чиа пудинг (рецепт)

Слободен печат
Дегустирајте го вкусниот чоколаден чиа пудинг кој брзо и едноставно се подготвува. Состојки – 300 милилитри (немасно) млеко, 60 грама чиа семки,  лажици какао (во прав),...
Вести Економија

Раст на индексот на прометот во индустријата

Слободен печат
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, изнесува 103.1....
Вести Економија

ММФ: Во Македонија уделот на сивата економија изнесува 37,6 отсто

Слободен печат
Уделот на сивата економија во севкупниот економски сектор на Северна Македонија изнесува 37,6 проценти, покажуваат податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Според овој податок, земјава...
Вести Македонија

Јанева оди во домашен притвор

Горан Наумовски
Скопска Апелација го прифати барањето на обвинетата Катица Јанева, па одлучи затворскиот притвор да биде заменет со домашен, кој ќе го отслужува во Скопје, дознава...
Вести Економија

Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар

Слободен печат
Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки за 0.8 % на...
Еспресо Убавина

Како со помош на лимон да го решите проблемот со сува кожа?

Слободен печат
Пресечете го лимонот и истискајте ги и двете половини. Ставете ги двете половинки на масата и во нив ставете ги лактите и притискајте лесно околу...
Еспресо Жена Магазин Убавина

Одличен домашен третман за испукани пети (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Џабе ви се лаковите за нокти и модерните сандали, ако вашите пети изгледаат како кора од дрво. Затоа ви предложуваме одличен третман кој ќе го...