Tag : дробови

Здравје Магазин Магазин слајдер

Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Слободен печат
Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови… Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Помагаат белите дробови побрзо да закрепнат – Вежби што треба да ги прават пациентите со ковид-19

Слободен печат
„Длабока воздишка, рацете горе, длабоко вдишување, кратко задржување на здивот, издишување, спуштање на рацете“, гласи една од вежбите, која се повторува неколкупати на ден и...
Еспресо Магазин Филм и ТВ Шоу биз

Почина актерот од „Пријатели“: Воспалението на белите дробови му го одзеде животот! (ФОТО)

Слободен печат
Познатиот филмски и телевизиски актер Рон Либман почина вчера на 83-годишна возраст поради последици од воспалението на белите дробови. Рон пуликата ширум светот особено го...
Здравје Магазин

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО – Вака изгледаа белите дробови на личност која пушела 30 години

Слободен печат
Многу пушачи одбиваат да ги остават цигарите и одговараат дека сеедно ќе умрат, најверојатно надевајќи се на избегнување на болест поврзана со цигарите. Снимката од...
Здравје Магазин

Пушите подолго време? Овој домашен лек може да ги исчисти вашите бели дробови

Слободен печат
Без оглед дали сте пушач или сте често во задимени простории, овој домашен лек ќе ви помогне да ги исчистите белите дробови и да си...
Здравје Магазин

10 намирници кои секој пушач задолжително треба да ги консумира

Слободен печат
Истражувањата покажаа дека 1 од 10 возрасни лица секоја година умира од рак на бели дробови. Оваа алармантна бројка несомнено секојдневно расте меѓу пушачите. Многу...