Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови…

Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори, а која се користи за лекување на органите за дишење и варење. Питомото нане кое се одгледува и како саксиско цвеќе има интензивен мирис на ментол, а често се користи и во кулинарството како зачинска билка за јадењата. Во комбинација со медот претставува челична одбрана од вируси и бактерии.

За да го зајакнете имунитетот, да ги исчистите бронхиите и белите дробови (особено доколку сте пушач) направете го овој мелем од нане и мед.

Потребни состојќи:

– Десет супени лажици свежи листови од питомо нане (или пет супени лажици сушено нане)
– Половина килограм мед

Подготовка и примена:

Листовите од нане ставете ги во чиста и сува стаклена тегла, прелијте ги со мед, помешајте со дрвена лажица, па добро затворете ја теглата и оставете ја да отстои еден месец. По еден месец мелемот е подготвен за употреба (не би требало да ги отстранувате листовите нане). Користете го мелемот секое утро по една супена лажица пред појадокот.

Видео на денот