Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови…

Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори, а која се користи за лекување на органите за дишење и варење. Питомото нане кое се одгледува и како саксиско цвеќе има интензивен мирис на ментол, а често се користи и во кулинарството како зачинска билка за јадењата. Во комбинација со медот претставува челична одбрана од вируси и бактерии.

За да го зајакнете имунитетот, да ги исчистите бронхиите и белите дробови (особено доколку сте пушач) направете го овој мелем од нане и мед.

Потребни состојќи:

– Десет супени лажици свежи листови од питомо нане (или пет супени лажици сушено нане)
– Половина килограм мед

Прочитајте и...  РАМСТОР МОЛ го одбележува светскиот ден за заштита на животните: Испратете фотографија од вашето милениче и добијте вредносен ваучер

Подготовка и примена:

Листовите од нане ставете ги во чиста и сува стаклена тегла, прелијте ги со мед, помешајте со дрвена лажица, па добро затворете ја теглата и оставете ја да отстои еден месец. По еден месец мелемот е подготвен за употреба (не би требало да ги отстранувате листовите нане). Користете го мелемот секое утро по една супена лажица пред појадокот.

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат