1 C
Скопје

Tag : мед

Магазин Магазин слајдер Храна

Што мора да знаете за медот, прополисот и матичниот млеч пред консумирање и кога треба да бидете внимателни?

Слободен печат
Производите од пчелите како што се медот, матичниот млеч и прополисот, долго време се сметаат за супернамирници. Овие терапевтски супстанции може да третираат бројни видови...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Комбинација на црн ким и мед помага во ублажување на симптомите на ковид-19

Слободен печат
Тим научници од институти ширум светот, од Пакистан и Чиле до Канада и САД, неодамна спроведоа истражување со цел да го испитаат влијанието на комбинацијата...
Жена Магазин Магазин слајдер

Секој пчелар не е за да одгледува пчели!, разговор со Цветанка Колева, пчеларка со мајчински инстинкт

Ј.К.Д
Цветанка Колева почнала да пчелари пред 20 години и тоа случајно, бидејќи не се препознала во општествениот систем за да најде работа според образованието, а нејзиниот сопруг веќе...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Храна со неограничен рок: Медот вечно трае, а солта можете неограничено да ја користите

Слободен печат
Кога купувате храна, сигурно го проверувате рокот на траење на производите, но забележувате дека на некои наместо рок на траење, произведувачите ставаат „најдобро да се...
Македонија

Во Тетово Меѓународен натпревар за квалитетот на медот

МИА
Во рамки на Вториот меѓународен натпревар за квалитетот на медот „Tetovo Honey Award 2020” организиран од здруженијата „Град на пчелите” и „Полошки мед” денеска на Факултетот за прехранбена технологија и исхрана на...
Вести Скопје

Пчеларски саем на плоштад „Македонија”

Слободен печат
„Вториот пчеларски саем на Македонија” ќе се одржи од денеска до недела на централниот плоштад во Скопје. Главен покровител и домаќин на овој саем е...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Климатските промени погубни за пчелите, се намалува производството на мед (ВИДЕО)

Од вчера во Скопје, на улица Македонија се одржува традиционалната манифестација „Денови на македонскиот мед“, во рамки на која пчелари од цела Македонија, гордо ги...
Вести Македонија Слајдер

Атиџе од „Медена земја“ се онесвести на отворањето на „Денови на македонскиот мед“

Слободен печат
Главната ѕвезда од документарецот „Медена земја“ и македонската хероина Атиџе Муратова, се онесвести на отворањето на настанот „Денови на македонскиот мед“ на плоштадот во Скопје,...
Вести Македонија Слајдер

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ МЕД ВО СКОПЈЕ: Пчеларите бараат медот и пчелите да се заштитат со закон (ФОТО)

Слободен печат
Медот денес се повеќе се користи како лек, отколку како храна. Трошиме само 700 грама годишно по глава на жител, за разлика од Германија која...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Слободен печат
Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови… Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори,...