Tag : мед

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Климатските промени погубни за пчелите, се намалува производството на мед (ВИДЕО)

Од вчера во Скопје, на улица Македонија се одржува традиционалната манифестација „Денови на македонскиот мед“, во рамки на која пчелари од цела Македонија, гордо ги...
Вести Македонија Слајдер

Атиџе од „Медена земја“ се онесвести на отворањето на „Денови на македонскиот мед“

Слободен печат
Главната ѕвезда од документарецот „Медена земја“ и македонската хероина Атиџе Муратова, се онесвести на отворањето на настанот „Денови на македонскиот мед“ на плоштадот во Скопје,...
Вести Македонија Слајдер

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ МЕД ВО СКОПЈЕ: Пчеларите бараат медот и пчелите да се заштитат со закон (ФОТО)

Слободен печат
Медот денес се повеќе се користи како лек, отколку како храна. Трошиме само 700 грама годишно по глава на жител, за разлика од Германија која...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Слободен печат
Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови… Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Направете си ги денес – Брзи колачиња со мед и цимет

Слободен печат
Мала, но вкусна радост за целото семејство… Состојки: 200 грама брашно 250 грама шеќер 2 јајца 2 супени лажици мед малку цимет 1 прашок за...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Чилеанка дојде до генијална идеја како да го продава својот мед па го нарече „Мел Гибсон“ – Актерот подготви тужба

Слободен печат
Чилеанката Јохана Агурто дошла до генијална идеја како да го промовира и рекламира својот мед, или барем, таа така мислела, па решила да го нарече...
Вести Македонија Слајдер

Кумановските пчелари загрижени, мед речиси и да нема годинава

Слободен печат
Кумановските пчелари ја оценуваат годинава како исклучително тешка, со минимално произведени количини мед кои не се доволни за опстанок на пчелите за зимскиот период кој почнува август-септември за...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Рецепт за ореовка: Одличен лек за тироидната жлезда и забрзување на метаболизмот!

Васко Спасоски
Нашите баби и дедовци обожавале ликер од зелени ореви. Добро знаеле дека тој е поделотворен од многу лекови. Оревите лекуваат разни заболувања, а многу помагаат...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Со оваа маска за лице ќе изгледате 10 години помлади, а потребни се само две состојки!

Васко Спасоски
Замислете да не морате да трошите пари на скапи третмани и кремови, а лицето да ви изгледа младолико, затегнато и сјајно. Добрата вест е што...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Стопете го стомакот за две недели: Почнувајте го секое утро со оваа напивка!

Васко Спасоски
Комбинацијата на овие состојки дава толку моќна напивка што ќе ги стопи сите масни наслаги што ги имате. Се пие секое утро на празен стомак,...