Tag : вируси

Здравје Магазин

Зошто вирусот е најподмолен микроорганизам на планетата? (ВИДЕО)

Слободен печат
Речиси сите живи организми имаат потреба да се хранат, растат, развиваат и размножуваат. На вирусите не им е потребна храна бидејќи тие постојат само за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Откриена најголемата тајна за корона вирусот

Слободен печат
Кинеските научници следејќи ги случаите со корона вирусот во Вухан, потеклото на вирусот и неговото пренесување и симптоми дошле до заклучок дека новиот корона вирус...
Здравје Магазин

Работното место почва за инфекции: Заразите како пинг-понг топка меѓу колегите

Слободен печат
Најголемиот број заразни болести се пренесуваат преку контакт и по респираторен пат, па затоа затворениот простор во кој престојуваат многу луѓе, како што е канцеларијата,...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

10 најсмртоносни вируси кои сè уште постојат на планетава: Степенот на смртност достигнува и до 100 проценти

Слободен печат
Додека светот е во паника од коронавирусот, да потсетиме кои од постоечките вируси се најсмртоносни. Беснило Беснило е една од ретките инфекции во светот која...
Здравје Магазин

Готов за неколку минути: Смути од мандарини кој го зајакнува имунитетот до максимум! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: – 3 мандарини – 1 зрела банана -1/2 – 1 лажица рендан ѓумбир – 100 грама спанаќ – 1 лажица мед – 1 лажица...
Здравје Магазин

Дали АНТИБАКТЕРИСКИТЕ ГЕЛОВИ за суво миење раце се навистина толку ефикасни како на рекламите?

Слободен печат
Според истражување на Универзитетот во Кјото, вирусот кој ќе дојде на дланките на пример со кивање, останува „жив“ и до 3 минути по миењето раце...
Вести Свет

Експлозија во тајната лабараторија на Путин! Овде се чуваат вируси на ебола, големи сипаници и антракс! (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден од најголемите светски центри за истражување на вируси, сместен во Сибир наводно се запалил откако изненадувачка експлозија ја стресла тајната постојка, позната по тоа...
Здравје Магазин

Ако ГРИЦКАТЕ НОКТИ добро размислете: Една инфекција може да ви направи ХАОС во организмот!

Слободен печат
Секој пат кога грицкаме нокти, ризикуваме да навлечеме некој вирус и бактерија, што на долги патеки го слабеат имунитетот и тогаш секој нов напад на...