Tag : вируси

Здравје Магазин Магазин слајдер

Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Слободен печат
Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови… Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори,...
Вести Забава Магазин Магазин слајдер Регион

„Каде што се пали темјан, таму вируси нема“ – Учителка од Нови Сад дошла до „хит идеја“ за почеток на часот, родителите во шок! (ФОТО)

Слободен печат
Најпрвин молитвата Оче наш и темјан, па потоа часот може да почне. Најкратко, така може да се прераскаже објавата на еден родител за предлогот на...
Жена Магазин Магазин слајдер

Мода за време на корона: Како да изгледате одлично, а истовремено да се заштитите од вируси! (ФОТО)

Слободен печат
Како да носите свилена марама како заштитна маска… Оливија Палермо важи за една од најголемите модни икони на денешницата. Како жена со големо влијание врз облекувањето...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Предупредување на руски биолог: Можно е одмрзнување на древните вируси, тие се сериозна закана за човештвото

Слободен печат
Рускиот биолог Кирил Шашаров смета дека вирусите од замрзнатиот „вечен лед“ можат да претставуваат сериозна закана за човештвото. Како што вели, постои хипотеза дека со...
Здравје Магазин

Зошто вирусот е најподмолен микроорганизам на планетата? (ВИДЕО)

Слободен печат
Речиси сите живи организми имаат потреба да се хранат, растат, развиваат и размножуваат. На вирусите не им е потребна храна бидејќи тие постојат само за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Откриена најголемата тајна за корона вирусот

Слободен печат
Кинеските научници следејќи ги случаите со корона вирусот во Вухан, потеклото на вирусот и неговото пренесување и симптоми дошле до заклучок дека новиот корона вирус...
Здравје Магазин

Работното место почва за инфекции: Заразите како пинг-понг топка меѓу колегите

Слободен печат
Најголемиот број заразни болести се пренесуваат преку контакт и по респираторен пат, па затоа затворениот простор во кој престојуваат многу луѓе, како што е канцеларијата,...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

10 најсмртоносни вируси кои сè уште постојат на планетава: Степенот на смртност достигнува и до 100 проценти

Слободен печат
Додека светот е во паника од коронавирусот, да потсетиме кои од постоечките вируси се најсмртоносни. Беснило Беснило е една од ретките инфекции во светот која...
Здравје Магазин

Готов за неколку минути: Смути од мандарини кој го зајакнува имунитетот до максимум! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: – 3 мандарини – 1 зрела банана -1/2 – 1 лажица рендан ѓумбир – 100 грама спанаќ – 1 лажица мед – 1 лажица...
Здравје Магазин

Дали АНТИБАКТЕРИСКИТЕ ГЕЛОВИ за суво миење раце се навистина толку ефикасни како на рекламите?

Слободен печат
Според истражување на Универзитетот во Кјото, вирусот кој ќе дојде на дланките на пример со кивање, останува „жив“ и до 3 минути по миењето раце...