одбрана Archives - Слободен печат

Tag : одбрана

Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Законот за одбрана да се гласа пред распуштање на Парламентот

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да покаже минимум политичка коректност кон граѓаните и да гласа за Законот за одбрана пред распуштањето на...
Вести Планета Слајдер

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Слободен печат
Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја почна одбраната на судењето во процесот за отповикување на шефот на државата во Сенатот. – Претседателот...
Вести Македонија

Шекеринска: Повторно ќе се покачат платите за сите припадници на Армијата

Слободен печат
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска при посетата на касарната „Јане Сандански” во Штип најави покачување на платите на цивилните лица во Армијата....
Вести Планета

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат
Генералштабот на Русија одлучил да го зголеми бројот на најнови радарски станици Резонанс-Н, способни да откријат хиперсонични мети од пет на десет на Арктикот, пренесува...
Вести Планета Слајдер

Изнесена одбраната на Трамп: Бранителите ќе докажуваат дека тој е невин и не треба да се отповика

Слободен печат
Откако одби да соработува во истрагата за отповикување што ја предводеше Демократската партија во Претставничкиот дом, американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе ја изнесе својата...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Старова: Блокирањето на законот за одбрана е предизборен маркетиншки потег

Слободен печат
Нашите првични намери се за што ќе се заложиме овој период што преостанува. Сметам дека не беше доволно испопуларизирано нашето учество во сите реформски закони....
Вести Македонија

Страшевски: Обвинетиот Трајковски не добил уредна покана од судот

Слободен Печат
Денешното рочиште за случајот „ТНТ“ не се одржа бидејќи обвинетиот Тони Трајковски не добил уредна покана од судот, вели адвокатот на одбраната, Јовица Страшевски. Обвинетиот...
Ракомет Спорт

ЕП 2020, Ѓоргоноски: Главен проблем на македонската селекција е играта во одбраната!

Коминовски Фидан
Горан Ѓоргоноски (40), поранешен македонски репрезентативец и екс ракометар на Металург вели дека дефанзивниот дел е ослабен поради повредата на Велко Маркоски кој со топка...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Утрински Брифинг

Шекеринска за УБ: Не ја елиминираме опасноста од радикализирани структури – спремни сме веднаш да реагираме

Слободен печат
– Најголем дел од земјите не ги повлекоа војниците. Само ги преместија од Ирак во Кувајт, со план дека тоа е само времено. Мисијата во...
Вести Македонија Слајдер

Продолжија препукувањата помеѓу одбраната и судот за „ТНТ“

Слободен печат
Препукувањата околу истекот на мандатот на судија поротник од судечкиот совет за случајот „ТНТ“ од судница продолжија со отворени писма и дописи преку медиумите. По...