17.8 C
Скопје

Tag : бактерии

Магазин Магазин слајдер Храна

Како да ги отстраните сите бактерии и пестициди од јагодите, малините и другото ситно овошје: Ова е единствениот сигурен начин!

Слободен печат
Ситните плодови не можеме добро да ги истриеме со рацете како јаболките и праските, па токму затоа мора да се послужиме со веќе испробани трикови…...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Отстранете ги опасните бактерии: Темелно исчистете ја салатата пред јадење

Слободен Печат
Повеќето зеленолисни зеленчуци иако можат да се најдат без разлика што не им е сезона, сепак најдобро е да се консумираат напролет, кога ќе им...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Тие се совршено легло на бактерии: 5 предмети во домот кои треба секојднево да ги дезинфицирате!

Слободен печат
Малкумина се свесни за тоа дека на овие пет предмети во домот се собираат најмногу бактерии и нечистотија… Дали некогаш сте се запрашале кои предмети...
Магазин Магазин слајдер Семејство

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие?

Слободен Печат
Кујната е место каде поминуваme многу време и најважно ја чуваме храната и приборот со кој јадеме, па затоа е потребно да е совршено чиста....
Магазин Магазин слајдер Семејство

Нејзиниот син за малку ќе ослепел – Мајка предупреди на опасноста од валканите играчки кои се користат во кадата (ФОТО)

Слободен печат
Малечкиот Бајлор си играл во кадата со играчки додека се капел, а иако неговата мајка, писателка и новинарка, редовно ги чистела тие играчки, тој добил...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Слободен печат
Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови… Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Грешка што ја правиме во кујната, а може да е штетна по здравјето

Слободен Печат
За многумина има смисла да ги исплакнете садовите пред да ги ставите во машината за миење. На овој начин тие ги отстрануваат остатоците од храната...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Сите ги спуштаме ролетните кога ќе блесне сонцето: После ова повеќе нема ни да помислите да ја затемните собата

Слободен печат
Сонцето е многу корисно и тоа не само поради витаминот Д, туку и ги убива бактериите во собата. Истражувачите од Универзитетот во Орегон во три...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Правилно и детално миење на дрвените лажици, даски и прибор: Единствениот начин со кој навистина ќе ги отстраните бактериите!

Слободен печат
Детергентот и машината за садови тука не помагаат… Дрвениот прибор за готвење го сакаме од повеќе причини – тој е поздрав избор бидејќи е направен...
Здравје Магазин

Работното место почва за инфекции: Заразите како пинг-понг топка меѓу колегите

Слободен печат
Најголемиот број заразни болести се пренесуваат преку контакт и по респираторен пат, па затоа затворениот простор во кој престојуваат многу луѓе, како што е канцеларијата,...