1 C
Скопје

Tag : нане

Здравје Магазин Магазин слајдер

Заразените со ковид-19 не можат да ги почувствуваат овие две ароми

Слободен печат
Пандемијата на новиот коронавирус предизвика хаос во целиот свет, а стручњаците досега открија разни начини како вирусот дејствува и се манифестира. Некои од главните симптоми...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Слободен печат
Не ви се потребни скапи раствори и спрејови за пријатен здив. Единствено што ви е потребно е кесичка од зелен чај и чај од нане....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Убаво мириса и лечи: Сите го имате ова растение, а не знаете дека е ефикасно за алергии на домашна прашина

Слободен Печат
Ароматичните листови од нане содржат есенцијални масла, танини, холин, пектин, скроб, горчиви материи, трипофан, како и ментол, ментофуран, изоментон, ментил ацетат, лимонен… Ова лековито растение...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Челична одбрана од вируси и бактерии: Рецепт за народен мелем од нане и мед за здрави бели дробови

Слободен печат
Идеален е за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови… Нането е најпознатата лековита билка која расте на нашите простори,...
Забава Магазин Магазин слајдер

Чувствувате мачнина на патување? Пробајте од овој природен лек

Слободен печат
Како на природен начин да го отстраните нагонот за повраќање при патувањата? Овој стар рецепт делува подобро од современите апчиња. Станува збор за чајна мешавина...
Магазин Магазин слајдер Храна

Сокот од нане ќе ви реши бројни здравствени проблеми

Слободен печат
Иако малку е познато, освен како чај и како зачин, нането може да се користи и за подготовка на сок, со кој значително ќе си...
Здравје Магазин

Здрава вода што се подготвува дома (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Купечката вода со вкус и „ветувачките“ состојќи во неа, која има задача да го одржи вашиот фит изглед е всушност преполна со вештачки засладувачи кои...
Здравје Магазин

Спасете се од главоболката за само ЕДНА МИНУТА!

Слободен печат
Гла­во­бол­ка­та е нај­чес­та неп­ри­јат­на по­јава, ко­ја мош­не бр­зо мо­же да нѐ из­ва­ди од такт. При­чи­ни­те за гла­во­бол­ка­та, ка­ко и ин­тен­зи­те­тот на бол­ка­та се мно­гу раз­лични,...
Здравје Магазин

Три шолји на ден од ОВОЈ ЧАЈ се СÈ ШТО ВИ ТРЕБА за добро здравје

Слободен печат
Една лажица од оваа мешавина се прелева со 300 милилитри врела вода и треба да отстои десет минути....
Здравје Магазин

Мора да пробате: Домашен сок од нане, лечи 10 болести

Слободен печат
Сепак, сезоната на цутење нане е лето, а ние ви предлагаме совршен начин да уживате во оваа моќна билка и во текот на летото. Пригответе...