16.8 C
Скопје

Прво грен слем финале за Циципас, елиминиран Зверев

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше денеска во финалето на грен слем турнирот „Ролан Гарос“ во Париз откако со 3:2 го совлада Александер Зверев.

Циципас успеа да ги освои првите два сета со 6:3 и 6:3 во кои целосно го надигра неговиот противник од Германија.

Зверев не се откажуваше возврати со израмнување, односно третиот и четвртиот сет ги освои со 6:4 и 6:4.

Во последниот петти решавачки сет Циципас не дозволи целосен пресврт на Зверев, славеше со 6:3 за вкупни 3:2.

Гркот за првпат во својата кариера ќе игра во едно грен слем финале, претходно најдалеку стигна до полуфинале во 2019 и годинава на „Австралија опен“.

Поврзани вести

 „Слободен печат“ во Букурешт: Нема причини за разочараност

Слободен печат

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар