Осака со пресврт до третата грен слем титула! (ВИДЕО)

Јапонската тенисерка успеа после пресврт да слави во женското финале на грен слем турнирот „УС Опен“ во Њујорк, САД, откако со 1:6, 6:3 и 6:3 славеше против Викторија Азаренка.

Наоми Осака на тој начин дојде до нејзината трета грен слем титула во кариера, вкупно втора на „УС Опен“, а првата ја освои во 2018 година. Има уште една грен слем титула лани на „Австралија опен“.

Белорусинката Азаренка и во третото финале на „УС Опен“ не успеа да се закити со трофејот, како и во 2012 и 2013 година. Има две титули на „Австралија опен“.

Азаренка доминираше во првиот сет кој го освои со 6:1 за нешто помалку од половина час. Во ист ритам продолжи и во вториот сет во кој имаше водство од 2:0, но потоа следуваше поинаква слика на теренот.

Прочитајте и...  Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Осака одигра многу подобро, освои шест од наредните седум гемови за израмнување на 1:1 во сетови.

Во третиот решавачки сет, 22-годишната јапонска тенисерка стекна предност од 3:1, Азаренка имаше шанса да намали, но пропушти три врзани брејк топки, па Осака зголеми на 4:1.

Следуваше уште само намалување на 4:3 колку белоруската натпреварувачка да ги одржи шансите на овој меч, но следуваа два гема во низа за Јапонката која на крајот дојде до победата за титула.

Поврзани вести

Гигс: На првата средба со тренерот добив тупаница во стомак

Слободен печат

Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Слободен печат

Барди: Јас сум Албанец, но со гордост играм за Македонија

Слободен печат

Фановите тераат сеир со Мората по поништените три гола (ФОТО)

Слободен печат

Урнебесен одговор на италијански лекар на коментарот на Роналдо за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Слободен печат

Остави Коментар