-4 C
Скопје

Општина Центар: Обновена вертикалната сообраќајна сигнализација во делот на Т.Ц. Буњаковец

Општина Центар почна со обнова на вертикалната сообраќајна сигнализација во зоните на општинските основни училишта и детски градинки на нејзина територија.

Од општинската прес-служба информираат дека се заменети старите и оштетени сообраќајни знаци на улиците „Никола Тримпаре“ и „Апостол Гусларот“, во непосредна близина на ООУ „Ј.Х. Песталоци” и матичниот објект на градинката „13-ти Ноември”; и на улицата „9 Мај“, близу до градинката „Кочо Рацин” – објект Н.Н. Борче.

– Со поставувањето на сообраќајната сигнализација ќе се олесни движењето на граѓаните и возилата, децата безбедно ќе доаѓаат во градинките и училиштата, а значително ќе се подобри степенот на ориентација во овие зони, посочуваат од општината.

Прочитајте и...  Скопјани за една година фрлиле 158.476 тони ѓубре

Поврзани вести

„Пејпер мил“ труел и со „полабава“ дозвола

Југослава Дуковска

Ветото останува, на ред е отчетот за преговорите

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Слободен печат

Виц на денот: Резиме

Слободен печат

На денешен ден – 18 јануари

Слободен печат

Денеска се празнува спомен на Светиот свештеномаченик Теопемт и маченикот Теона

Слободен печат

Остави Коментар