Новата грен слем шампионка му оддаде почит на Коби Брајант (ФОТО)

Јапонката Наоми Осака ја освои третата грен слем титула откако со пресврт ја совлада Викторија Азаренка во финалето на УС Опен.

Осака ја совлада Азаренка со 1:6,6:3,6;3 иако за 30. минути игра освои само еден од првите девет гемови.

Осака: Ќе беше срамота да загубев за помалку од еден час

Осака која стана најдоброплатена спортистка на светот, на својот Твитер профил објави фотографија од централниот терен во Њујорк, „Артур Еш“, на која го држи победичкиот пехар, а на неа имаше дрес од трагично загината НБА ѕвезда, Коби Брајант.

„Го носев овој дрес секој ден по моите мечеви. Навистина мислам дека ми даде сила, Засекогаш“, напиша Осака.


Коби Брајант загина на 26. јануари годинава во хеликоптерска несреќа во близина на Лос Анџелес.

Случајот „Брајант“: Густа магла за време на летот, проблеми настанале над Зоолошката градина

ВО СЕЌАВАЊЕ НА ЛЕГЕНДАТА: Коби Брајант со македонското знаме

 

Прочитајте и...  Камила Џорџи: Тениска убавица која мами воздишки и ги празни паричниците (ФОТО)

 

Поврзани вести

Ѓоковиќ е ментално посилен од Надал и Федерер

Слободен печат

Лајпциг го загуби дербито во Менхенгладбах и ја загуби лидерската позиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија пред пласман во футсал квалификациите за ЕП, Англија ги откажа бараж натпреварите

Слободен печат

Брозовиќ и Перишиќ го спасија Интер од срам на „Џузепе Меаца“(ВИДЕО)

Слободен печат

Жота го спаси Ливепул

Слободен печат

Академија ФМП го изненади Куманово на стартот од првенството

Слободен печат

Остави Коментар