Нека не ви биде здодевно – Направете ги овие едноставни колачиња со пиво (РЕЦЕПТ)

Израдувајте ги домашните со ова мало слатко задоволство…

Состојки:

5 кафени шолји – масло

3 кафени шолји – пиво

1 прашок за печиво

брашно по потреба

мармалад

шеќер во прав

Подготовка:

Во подлабок сад, измерете ја потребната количина масло за јадење, а потоа додајте го и пивото. Потоа, ставете го прашокот за печиво и почнете со додавање брашно. На почетокот додека го ставате брашното, мешајте со лажица, но откако ќе забележите дека тестото почнува да се згуснува, продолжете да додавате брашно, но започнете да месите со едната рака. Кога ќе забележите дека добиеното тесто убаво е измесено, престанете со додавање брашно. Тестото за овие колачиња, не треба да биде ниту премногу тврдо ниту премногу меко, бидејќи доколку е меко и нема доволно брашно, за време на печењето колачињата ќе се „разлеат“ и нема да ја добиете посакуваната форма.

Прочитајте и...  Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Кога ќе биде спремно тестото за обликување, вклучете ја рерната да се загрева на температура од 180 степени.

На тава за печење, ставете хартија за печење и започнете со обликување на колачињата. Скинете тесто, обликувајте го како топче, задржете го во дланката, а потоа притиснете со другата рака за да го згмечите. Во средината на тестото, ставете една мала лажичка мармалад по ваш избор. Потоа, со врвовите на прстите, обликувајте го колачето.

Вака подготвеното колаче, ставете го на хартијата за печење. Оваа постапка, повторувајте ја додека не се потроши целото тесто.

Колачињата печете ги околу 30 минути, односно додека убаво не заруменат.

Добиените колачиња, извалкајте ги во шеќер во прав и послужете ги.

Прочитајте и...  Големата трансформација на Бен Афлек која се случи во врската со новата „Бонд“ девојка (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Слободен Печат

Тага која не престанува: Мајката на познатиот музичар прозборе две години по неговото самоубиство! (ФОТО)

Васко Спасоски

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат