Напиток за сите кои страдаат од запек

Доколку страдате од запек, овој еликсир кој лесно се подготвува, а не содржи силни лаксативи ќе ви биде од голема помош.

Запекот се манифестира со намален број на пати на исфрлување на изметот, тврд измет и отежнато празнење на цревата. Предизвикувачи се најчесто промените на вообичаените секојдневни животни навики (патување, привремено недвижење, преобилни оброци), земање на лекови (на пример седативи или лекови против киселина) или болести како дијабетес, тумор, синдром на надразнето црево, мултиплекс склероза и сл, а често и во текот на бременоста.

Запекот може да предизвика други, многу непријатни болести како анални фисури (оштетување на слузницата на аналниот канал), чир на ректумот и многу често, хемороиди. Запекот може да се јави повремено или да прерасне во хроничен проблем доколку трае подолго од 6 недели. Запекот е често проследен со замор бидејќи организмот не се ослободува од токсините.

Прочитајте и...  Не поставувајте сами дијагноза - Еден од најголемите митови за високиот притисок

Состојки:

– 1 чинија спанаќ

– 2-3 дл кисело млеко

Подготовка:

Изберете квалитетен, свеж спанаќ. Одвоете ги стебленцата и добро измијте го спанаќот. Ставете ги листовите во блендер и додадете го киселото млеко. Добро промешајте.

Наутро и навечер пијте по една чаша од овој напиток секој ден. Овој напиток за кратко време ќе го врати вашиот систем за варење во нормала.

Прочитај повеќе

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат

Оскаровката Кејт Бланшет при реновирање се пресекла со моторна пила! (ФОТО)

Слободен Печат

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во љубовта месецов!

Слободен Печат

Поранешната уредничка и модна икона на „Вог“ се најде како мета на критиките поради нејзината објава: Мојата намера не беше воопшто расистичка!

Слободен Печат

Идентични близнаци направиле експеримент со исхраната и добиле неверојатни резултати: Едниот бил веган, а другиот јадел месо!

Слободен Печат