Најздравите овошја кои ви се достапни преку целата година

Иако сите овошја се здрави, одделни се консумираат само во текот на сезоната. Дознајте кое овошје е полно со нутриенти, а е достапно во текот на целата година.

Смрзнати малини – истражувањата покажаа дека го намалуваат ризикот од срцев удар, Алцхајмерова болест, дебелина, дијабетес, и дека содржат голема количина на антиоксиданси. Иако сезоната им е кратка, цела година ви се на располагање смрзнатите малини, кои според тврдењата на научниците, во тој облик имаат повеќе антиоксиданси.

Јаболки – доколку се консумира барем едно дневно, јаболката влијаат на намалување на ризикот од рак на бубрезите, дебелото црево, јајниците и градите.

Портокали – полни се со влакна, витамин Ц и се одличен сојузник против воспаленијата.

Прочитајте и...  Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Лимон – имаат многу благотворно дејство на организмот, а можете да ги консумирате наутро така што во чаша млака вода ќе сипете лимонов сок, или во текот на денот, во чаеви, супи. Лимонот е полн со електролити, па е многу корисно да пиете лимоната пред и после вежбањето.

Сушени кајсии – исклучително се богати со нутриенти, особено со витаминот А кој ги штити очите и репродуктивните органи и го зајакнува имунитетот. Одлично се согласуваат со многу намирници, како житарки и млечни производи, па претставуваат одлична замена за десертот.

Банани – Консумирајте секој ден по половина банана, особено ако чувствувате дека ви е потребна енергија. Смрзнатите се одлична замена за сладолед, а можете да ги додадете и во овошната салата, шејк или смути.

Прочитајте и...  Заносен летен стајлинг: Ана Ивановиќ како модна инспирација! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Погледнете што објави: Џеј Ло ја покажа спалната соба и доби 1,2 милиони лајкови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Слободен Печат

Од нејзиното мешање ќе ви се заврти во глава: Погледнете како танцува најзгодната српска пејачка и тоа на плажа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Заносен летен стајлинг: Ана Ивановиќ како модна инспирација! (ФОТО)

Слободен Печат

Јелена и Северина во иста облека, но проценете на која подобро и стои! (ФОТО)

Васко Спасоски

Врските во Зодијакот: Се сакаат и мразат, но не можат еден без друг!

Слободен Печат