14 C
Скопје

Tag : година

Вести Свет

Борел: Со сегашното темпо, светот нема да се вакцинира пред 2023 година

МИА Агенција
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел оцени дека глобалното темпо на вакцинација против Ковид-19 е „премногу бавно за ефикасно справување...
Вести Свет

Санкциите на САД против Сирија продолжени за една година

МИА Агенција
Американскиот претседател Џо Бајден донесе одлука за продолжување на режимот на еднострани санкции против Сирија за уште една година. Станува збор за зачувување на разни...
Жена Магазин Магазин слајдер Семејство Храна

ВИДЕО | Еве како да направите златни и сребрени јајца: Декоративна техника која е вистински хит оваа година!

Слободен печат
Секоја година пребаруваме разни начини на фарбање на велигденските јајца, но оваа година сребрената и златна техника на декорирање сами се наметнаа како хит, па...
Хроника

12 отсто помалку сообраќајни незгоди во 2021 година

МИА Агенција
Министерството за внатрешни работи во изминативе денови спроведува засилени акциски контроли на делницата Јажинце-Тетово-Гостивар-Дебар, а во текот на вчерашниот ден (24.04) санкционирани се 171 возачи...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Глен Клоуз: Најдобрата или најлошата актерка?

Слободен печат
Актерката Глен Клоуз е номинираа и за Оскар и за Златна малина за истата улога и во истата категорија… Зависно од тоа кого ќе прашате,...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Кои се најчестите кавги кај брачните партнери во првата година од бракот?

Слободен печат
Вообичаено во нашата држава младите парови не живеат заедно пред да стапат во брак, па затоа кога ќе станат маж и жена за прв пат...
Вести Свет Слајдер

Една година од првиот „локдаун” во Европа

МИА Агенција
Овој викенд се одбележува една година откако Италија беше прва во Европа што воведе блокада поради Ковид-19 – затворањето опфати одредени региони, како што се...
Магазин Магазин слајдер Сцена Филм и ТВ

Конечно ќе глумат еден покрај друг: Сандра Булок и Бред Пит во најочекуваниот филм за оваа година

Слободен печат
Холивудските актери со долгогодишни кариери, Сандра Булок и Бред Пит досега никогаш не биле заедно на филмското платно, но тој факт ќе стане минато, а...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Како ќе изгледаат патувањата во 2021 година?

Слободен печат
Не толку одамна, се случуваше да посакаме да заминеме некаде, па така време на викендот веќе ги пакувавме куферите и заминувавме. Минатата година научивме многу...
Вести Економија Слајдер

Поврат на ДДВ кон фирмите од 397,4 милиони евра во 2020 година 

МИА Агенција
Минатата година во стопанството се слеале 397,4 милиони евра по основ на поврат на ДДВ кон фирмите. И покрај тоа што 2020 беше кризна година,...