Tag : овошје

Магазин Храна

Експериментирајте во кујната: Како да направите овошна торта со помалку калории

Васко Спасоски
Доколку сте од оние што обожаваат да јадат благо, но навистина сте изморени од постојаното броење на калориите со секој проголтан залак, во тој случај...
Магазин Магазин слајдер Храна

Седум причини зошто кивите треба да се дел од вашата исхрана!

Слободен Печат
Кивите се суперхрана! Содржат влакна, витамин Ц, витамин Е, витамин К, фолат, бакар, калциум, антиоксиданси, протеини и железо, а сето тоа има позитивно влијание на...
Вести Свет

ФАО: Производителите на овошје и зеленчук во светот со големи загуби

Слободен печат
Организацијата за храна и земјоделство при ОН, (ФАО) предупреди денеска за потенцијално големи загуби на производителите на овошје и зеленчук во светот. Ограничувањата за движење,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Слободен печат
Во тек е сезоната на јагоди, омиленото овошје на многумина, па добро е да се знае како да се сочува ова овошје за да не...
Забава Магазин Магазин слајдер

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат
Во повеќето случаи се храниме нездраво, бидејќи дома чуваме нездрави намирници какви што се грицки, газирани пијалаци и слично. Меѓутоа, можеме да одолееме на купување...
Спорт Фудбал

Може да го мразите или сакаме, ама Мурињо е човек со големо срце (ВИДЕО)

Слободен печат
Менаџерот на Тотенхем одлучи на свој начин да им помогне на загрозените од коронавирусот во Англија. Португалецот остана во Лондон и се стави во служба...
Магазин Магазин слајдер Храна

Еве како да го спречите скапувањето на зеленчукот и овошјето во фрижидерот

Слободен печат
Ако сте од оние на кои секогаш овошјето или зеленчукот им скапува во фрижидерот, пред воопшто да стигнат да го изедат, па со грижа на...
Вести Економија

Словенечките земјоделци се спротиставија на кризата – овошјето и зеленчукот го продаваат на интернет

Слободен печат
Производители на овошје и зеленчук во Словенија соочени со намалената продажба но и со штетите предизвикани од мерките за справување со корона вирусот најдоа начин...
Вести Економија

Пауновски: Трговците да не манипулираат со цените на јужното овошје

Слободен печат
Граѓаните да не креваат паника, зашто лимони и друго јужно овојше има, а трговците на големо и на мало да ја почитуваат договорената маржа од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Внимавајте! Коронавирусот може да го има и на овошјето и зеленчукот, еве како да го отстраните!

Васко Спасоски
Истражувањата досега потврдиле дека вирусот КОВИД-19 може да преживее на тврди површини, како што се пластика и челик и  тоа часови, а во некои случаи...