15 C
Скопје

Tag : овошје

Здравје Магазин Магазин слајдер

Колку овошје и зеленчук треба да јадеме секој ден?

Слободен печат
Многу луѓе не успеваат да изедат пет порции овошје и зеленчук дневно, но новото истражување покажува дека и таа количина е мала, ако сакаме да...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Грејпфрут – Овошје кое може да биде поеднакво корисно и штетно

Слободен печат
Грејпфрутот се разликува од останатите цитурсни овошја, бидејќи е хибрид од портокал и помело. Како и другите овошја тој е корисен поради високиот процент на...
Магазин Магазин слајдер Храна

Што е подобро: Дали да консумирате цел плод или свежо цеден сок?

Слободен печат
Денес многу актуелно е да се прави смути или свежо цеден сок, особено ако сте на диета. Се прават брзо и овозможуваат детоксикација на организмот....
Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО+ФОТО | Чудно овошје – Сините банани имаат вкус на сладолед од ванила, тие се многу отпорни, а можат да успеат и кај нас! 

Слободен печат
Сините банани со вкус на ванила потекнуваат од индонезискиот остров Јава. Тие се многу отпорни, преживуваат на температури од 0 до 44 степени, па така можат да растат...
Магазин Магазин слајдер Семејство

ВИДЕО | Трик кој секоја домаќинка треба да го знае: Ова овошје може да ја отстрани ‘рѓата од металните површини за минута

Слободен печат
На сите метални површини, а најчесто на ножевите најбрзо се создава ‘рѓа. Доколку мислевте дека не постои спас, се лажете. Возможно е да ги вратите...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје?

Слободен печат
Сигурно веќе знаете за сите благодати од редовното јадење овошје и зеленчук, но вашето дете не сака ни да ги проба, а вие немате стратегија....
Магазин Магазин слајдер Храна

Како да го натерате вашето дете да јаде зеленчук и овошје

Анита Златкова
Сигурно веќе знаете за сите благодети од редовното конзумирање овошје и зеленчук, но вашето дете не сака ни да ги проба, а вие немате стратегија....
Вести Економија

Уште пет години без царина за извоз на овошје и зеленчук во ЕУ од Западен Балкан и Македонија

Слободен печат
Производителите и извозниците на овошје и зеленчук од Западен Балкан, меѓу кои и Северна Македонија и во следните пет години ќе продолжат да ја продаваат...
Здравје Магазин Магазин слајдер

д-р Горан Николов, интернист-кардиолог: Шеќерот има 56 имиња, но не ги препознаваме на декларацијата

Слободен Печат
Се разбира дека овошјето е здраво, богато е со витамини, антиоксиданси, а изобилството од растителни влакна што го содржи го намалува негативното влијание на фруктозата – овошниот шеќер врз организмот, како и...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Дуња: Во античко време симбол на љубовта и плодноста, а денес само недоволно истражено овошје

Слободен Печат
Дали сте знаеле дека прекрасното жолто и миризливо овошје – дуња, всушност потекнува од различни делови на Азија и Медитеранот? Во античка Грција и Рим,...